Pniewy - wieża ciśnień

 W Pniewach znajdują się dwie wieże ciśnień, które nie zostały zburzone.

Wieża ciśnień kolejowa w Pniewach

Wieża ciśnień kolejowa w Pniewach została zbudowana w 1891 roku. Jest to konstrukcja żelbetowa, o wysokości około 40 metrów. Wieża znajduje się na terenie stacji kolejowej Pniewy Szamotulskie.

Wieża jest wykonana z żelbetu, w stylu neoklasycystycznym. Ma cylindryczny kształt, z kwadratową podstawą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Pniewy i okolice. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień wodociągowa w Pniewach

Wieża ciśnień wodociągowa w Pniewach została zbudowana w 1906 roku. Jest to konstrukcja murowana, o wysokości około 25 metrów. Wieża znajduje się na terenie dawnego wodociągu miejskiego, w pobliżu ulicy Poznańskiej.

Wieża jest wykonana z cegły, w stylu neorenesansowym. Ma cylindryczny kształt, z kwadratową podstawą. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na Pniewy i okolice. Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Obie wieże ciśnień w Pniewach są obiektami zabytkowymi, które stanowią istotny element historyczny miasta.

Zasady działania wieży ciśnień w Pniewach

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która ma na celu utrzymanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym i dostarczanie jej do odbiorców. Poniżej przedstawiam podstawowe elementy związane z wieżą ciśnień:

  • Zbiornik wodny: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj zbiornik na szczycie, który służy do przechowywania wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku, a jego pojemność zależy od zapotrzebowania na wodę na obszarze obsługiwanym przez wieżę ciśnień.

  • Grawitacyjne ciśnienie: Główna zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacyjnego ciśnienia. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie generowane jest w systemie wodociągowym. To umożliwia przesyłanie wody do różnych obszarów na różnych wysokościach.

  • Rury doprowadzające wodę: Woda zgromadzona w zbiorniku jest przesyłana do systemu wodociągowego za pomocą rur. Rury te prowadzą w dół wieży i mogą być ukierunkowane w różnych kierunkach, aby dostarczać wodę do różnych miejsc.

  • Zastosowanie w systemie wodociągowym: Wieże ciśnień są często stosowane w systemach miejskich wodociągów. Zapewniają stałe ciśnienie wody, co umożliwia korzystanie z niej w budynkach, przemyśle czy innych obszarach na obszarze obsługiwanej społeczności.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają dostosowywać ciśnienie w zależności od aktualnych potrzeb i warunków.

  • Systemy przeciwpożarowe: Wieże ciśnień odgrywają istotną rolę w systemach przeciwpożarowych. Ich duża pojemność pozwala na szybkie dostarczanie dużej ilości wody na miejsce pożaru, co jest kluczowe w zwalczaniu pożarów.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury miejskich systemów wodociągowych, przyczyniając się do utrzymania stabilnego dostępu do wody i zapewnienia niezbędnego ciśnienia w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie