Pruszcz Bagienica - wieża ciśnień

 Pruszcz Bagienica wieża ciśnień znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim w miejscowości Pruszcz Bagienica. Została wybudowana w 1900 roku i służyła do dostarczania wody do parowozów. Wieża ma wysokość 28 metrów i jest wykonana z cegły. 

Pruszcz Bagienica - wieża ciśnień
Pruszcz Bagienica - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Obecnie wieża jest w dobrym stanie technicznym i jest wpisana do rejestru zabytków. Jest to jeden z symboli miejscowości. Wieża jest dostępna dla zwiedzających.

Wieża ciśnień to typowa konstrukcja używana do dostarczania wody pitnej do miejskich obszarów o różnych poziomach wysokości. Zasadniczo, wieża ta składa się z wysokiej, cylindrycznej struktury, która przechowuje wodę na pewnej wysokości. Woda jest pod ciśnieniem, które pozwala na przesyłanie jej do domów, firm i innych budynków znajdujących się na niższych poziomach terenu.

Oto kilka kluczowych cech i funkcji wieży ciśnień:

Wysokość: Wieże ciśnień są zazwyczaj stosunkowo wysokie, aby zapewnić odpowiedni poziom ciśnienia wody dla całego obszaru, który obsługuje.

Zbiornik wody: Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wody, który magazynuje wodę przed jej dystrybucją do różnych miejsc. Zbiornik ten jest często wykonany z metalu lub betonu i ma odpowiednią pojemność, aby dostarczyć wystarczającą ilość wody przez określony okres czasu.

Pompy i systemy dystrybucji: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy naturalne ciśnienie wody nie jest wystarczające, wieże ciśnień wyposażone są w pompy, które pomagają podnieść wodę do zbiornika na szczycie. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości woda przemieszcza się grawitacyjnie przez system rur do miejsc docelowych.

Zasada ciśnienia hydrostatycznego: Woda w wieży ciśnień znajduje się pod stałym ciśnieniem, które wynika z masy wody znajdującej się nad nią. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne, co pozwala na efektywne dostarczanie wody na niższe poziomy terenu.

Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień zapewniają ciągłość dostaw wody, nawet w przypadku awarii w systemie pompowym lub w innych częściach sieci wodociągowej, dzięki magazynowaniu pewnej ilości wody.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej w wielu miastach, zapewniając niezawodne dostawy wody pitnej do mieszkańców i przedsiębiorstw. Jej konstrukcja i zasada działania są dostosowane do specyficznych potrzeb danego obszaru, uwzględniając topografię terenu i zapotrzebowanie na wodę.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie