Pruszcz Gdański - wieża ciśnień

 W Pruszczu Gdańskim znajdowały się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, kolejowa, została rozebrana w 2007 roku. Druga, znajdująca się przy ul. Dworcowej, nadal istnieje i jest wpisana do rejestru zabytków.

Wieża kolejowa

Pierwsza wieża ciśnień w Pruszczu Gdańskim została wybudowana na początku XX wieku. Znajdowała się przy ul. Dworcowej, w pobliżu stacji kolejowej. Była to wysoka, ceglana wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę. Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona. Po wojnie została odbudowana, ale nie została przywrócona do użytku. W 2007 roku wieża została rozebrana z powodu złego stanu technicznego.

Wieża przy ul. Dworcowej

Druga wieża ciśnień w Pruszczu Gdańskim została wybudowana w latach 20. XX wieku. Znajduje się przy ul. Dworcowej, w pobliżu stacji kolejowej. Jest to ceglana wieża z cylindrycznym zbiornikiem na wodę. Wieża ma wysokość 20 metrów i jest wpisana do rejestru zabytków. Wieża służyła do dostarczania wody do miasta. Obecnie jest nieczynna, ale pozostaje cennym zabytkiem.

W 2023 roku pojawiły się plany rewitalizacji wieży przy ul. Dworcowej. Miałyby zostać wyremontowane jej mury i dach, a także zbudowany taras widokowy. Rewitalizacja wieży miałaby zakończyć się w 2025 roku.

Wieża ciśnień to struktura używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody na odpowiedniej wysokości, co pozwala na generowanie ciśnienia hydrostatycznego. To ciśnienie jest następnie wykorzystywane do napędu wody przez rurociągi i dostarczania jej do odbiorców. Oto kilka kluczowych informacji na temat wież ciśnień:

Zbiornik:

Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj duży zbiornik, który magazynuje wodę. Zbiornik ten może mieć różne kształty i rozmiary, a umieszczenie go na odpowiedniej wysokości jest kluczowe dla efektywnego działania.

Wysokość:

Wysokość wieży ma istotne znaczenie, ponieważ generuje ciśnienie hydrostatyczne. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w systemie.

Pompy (opcjonalnie):

W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażane w pompy, które pomagają podnosić wodę do zbiornika. Pompy te są aktywowane wtedy, gdy poziom wody w zbiorniku spada poniżej pewnego poziomu.

Rurociągi:

Woda zgromadzona w zbiorniku wieży jest dostarczana do rurociągów, które prowadzą do różnych miejsc docelowych, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.

Zasada działania:

Ciśnienie wody w wieży ciśnień wynika z potencjału grawitacyjnego. Woda podniesiona na wysokość w zbiorniku posiada energię potencjalną, która przekształcana jest w ciśnienie.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest kluczowe dla skutecznego dostarczania wody do odbiorców.

Awaryjne zastosowanie:

Wieże ciśnień mogą pełnić rolę źródła awaryjnego w przypadku przerw w dostawie wody z innych źródeł. Zgromadzona woda może być wykorzystywana do zabezpieczenia podstawowego zaopatrzenia przez pewien czas.

Konserwacja wody:

Wieże ciśnień umożliwiają gromadzenie wody w okresach niskiego zużycia, co może być istotne dla efektywnego zarządzania zasobami wody.

Wieża ciśnień jest jednym z elementów infrastruktury wodociągowej, mającym na celu zapewnienie skutecznego dostarczania wody do społeczności. Jej projektowanie i zastosowanie zależą od konkretnych potrzeb i warunków lokalnych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie