Radzyń Chełmiński - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Radzyniu Chełmińskim znajduje się przy drodze nr 534 (543), przed wjazdem do miasta od strony wschodniej, jest to ul. Tysiąclecia, w okolicach numeru 14.

Radzyń Chełmiński - wieża ciśnień / @ geo573 

Została wybudowana prawdopodobnie w 1910 roku, taka data rzekomo widnieje na chorągiewce, na szczycie wieży. Wieża ma wysokość 25 metrów i jest wykonana z cegły. Jest to wieża ciśnień o konstrukcji cylindrycznej, z płaskim dachem.

Wieża służyła do dostarczania wody pitnej do miasta. W 1975 roku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu jest nieużywana. W 2016 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. W 2023 roku rozpoczęto prace renowacyjne, które mają na celu przywrócenie wieży do stanu pierwotnego.

Wieża ciśnień w Radzyniu Chełmińskim jest jednym z symboli miasta. Jest to ciekawy obiekt historyczny, który warto zobaczyć.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży:


  • Wieża została wybudowana przez władze pruskie w celu poprawy zaopatrzenia miasta w wodę pitną.
  • Wieża była wyposażona w pompę parową, która dostarczała wodę do zbiornika na szczycie wieży.
  • Z zbiornika woda była rozprowadzana do miasta za pomocą sieci wodociągowej.
  • Wieża była w eksploatacji przez około 65 lat.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i zapewnienia stałego dostarczania wody do użytkowników. Jest to zazwyczaj wysoka wieża, która magazynuje wodę na odpowiedniej wysokości, aby wytworzyć ciśnienie wymagane do przepływu wody przez system rur do miejsc docelowych.

Główne cechy i funkcje wieży ciśnień to:

Wysokość: Wieże ciśnień są zazwyczaj budowane na znacznych wysokościach, co pozwala na gromadzenie większych ilości wody i wytworzenie większego ciśnienia hydrostatycznego.

Zbiornik wody: Na szczycie wieży znajduje się zbiornik wody, który pełni rolę rezerwuaru. Zbiornik ten jest wypełniany wodą z systemu wodociągowego i utrzymuje zapas wody, który jest dostępny w przypadku nagłego zapotrzebowania lub awarii.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie na całej objętości wody znajdującej się poniżej, co umożliwia przepływ wody przez system rur do obszarów o niższych poziomach terenu.

Zasada działania: Wieże ciśnień wykorzystują zasadę ciśnienia hydrostatycznego, która mówi, że ciśnienie w płynie (w tym przypadku wody) zwiększa się proporcjonalnie do jego głębokości. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody na dolnych poziomach.

Stabilność dostaw: Dzięki wieży ciśnień zapewniane jest stabilne ciśnienie wody w systemie, co umożliwia nieprzerwane dostarczanie wody do użytkowników, nawet w przypadku zmian w zużyciu wody lub awarii w systemie.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia skuteczne i niezawodne dostarczanie wody pitnej do społeczności i firm. Jej budowa i działanie są dostosowane do specyficznych potrzeb danego obszaru i zapotrzebowania na wodę.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie