Rawicz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rawiczu jest to charakterystyczny obiekt, który znajduje się na terenie stacji kolejowej Rawicz Wschód. Została wzniesiona w 1915 roku w stylu historyzmu i modernizmu. Jest to obiekt o wysokości 32 metrów i średnicy 12 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt, a jej ściany wykonane są z cegły klinkierowej. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3.

Wieża ciśnień pełniła swoją pierwotną funkcję aż do lat 90. XX wieku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2019 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja, która zakończyła się w 2021 roku. Po renowacji wieża ciśnień została udostępniona do zwiedzania. Z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Główną zasadą jej działania jest utrzymanie wody na odpowiedniej wysokości, co generuje ciśnienie potrzebne do napędu wody przez rury i dostarczania jej do różnych miejsc.

Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień w Rawiczu :


  • Zasada hydrostatyki: Ciśnienie cieczy w spoczynku zależy od jej głębokości i gęstości. Im głębiej znajduje się woda, tym większe jest ciśnienie. Wieża ciśnień korzysta z tej zasady, aby generować ciśnienie w systemie wodociągowym.

  • Zbiornik wodny: Wieża ciśnień jest zazwyczaj wysoką konstrukcją zbiornika, z którego woda jest dostarczana do sieci wodociągowej. Zbiornik może być umieszczony na szczycie wieży lub wewnątrz niej.

  • Grawitacyjne napędzanie wody: Woda pod wpływem grawitacji spływa z zbiornika w dół do rur i sieci wodociągowej. Im wyżej znajduje się zbiornik wody, tym większe jest ciśnienie generowane przez opadającą wodę.

  • Stałe ciśnienie: Dzięki utrzymaniu stałej wysokości wody w zbiorniku, wieża ciśnień zapewnia stałe ciśnienie w systemie wodociągowym. To pozwala na skuteczne dostarczanie wody do różnych obszarów, zwłaszcza w miejscach, gdzie zbiornik wodny jest umieszczony na odpowiedniej wysokości.

  • Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach można regulować ciśnienie poprzez kontrolowanie wysokości wody w zbiorniku za pomocą zaworów i systemów pomiaru.

Wieża ciśnień jest tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym w systemach wodociągowych, szczególnie w obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dzięki tej zasadzie działania możliwe jest dostarczanie wody do miejsc, które znajdują się na różnych poziomach terenu, co zapewnia skuteczną i równomierną dystrybucję wody.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie