Rogoźno - wieża ciśnień

 W Rogoźnie znajdują się dwie wieże ciśnień, które są położone na terenie stacji kolejowej Rogoźno Wielkopolskie.

Wieża ciśnień I w Rogoźnie -  została wzniesiona w 1905 roku w stylu neogotyckim. Jest to obiekt o wysokości 25 metrów i średnicy 12 metrów. Wieża ma cylindryczny kształt, a jej ściany wykonane są z cegły klinkierowej. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3. 

Wieża ciśnień pełniła swoją pierwotną funkcję aż do lat 90. XX wieku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2016 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja, która zakończyła się w 2018 roku. Po renowacji wieża ciśnień została udostępniona do zwiedzania. Z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wieża ciśnień II w Rogoźnie została wzniesiona w 1910 roku w stylu neorenesansowym. Jest to obiekt o wysokości 22 metry i średnicy 10 metrów. Wieża ma ośmiokątny kształt, a jej ściany wykonane są z cegły klinkierowej. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3. 

Wieża ciśnień pełniła swoją pierwotną funkcję aż do lat 90. XX wieku. Wtedy to została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu niszczała. W 2022 roku rozpoczęła się jej rewitalizacja, która jest obecnie w toku. Po renowacji wieża ciśnień zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania.

Obie wieże ciśnień w Rogoźnie są cennymi zabytkami techniki. Stanowią one również ciekawy element krajobrazu miasta.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody. Jej głównym celem jest gromadzenie i utrzymanie pewnej ilości wody na odpowiedniej wysokości, co pozwala na generowanie ciśnienia, potrzebnego do przesyłania wody przez rury do różnych miejsc. Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające do dostarczania jej na odpowiednie odległości lub do obszarów znajdujących się na wyższych poziomach terenu.

Podstawowe elementy wieży ciśnień to:


  • Zbiornik wodny: Znajduje się na szczycie wieży i służy do gromadzenia wody. Jest to zazwyczaj duża metalowa lub betonowa konstrukcja.


  • Konstrukcja nośna: Wieża ciśnień musi być stabilna i odporna na obciążenia wodą, dlatego skonstruowana jest z solidnych materiałów, takich jak stal czy beton. Konstrukcja ta utrzymuje zbiornik wodny na odpowiedniej wysokości.


  • Rury wodociągowe: Woda spływająca z zbiornika jest przesyłana przez rury wodociągowe do różnych miejsc, gdzie jest potrzebna.


  • Systemy kontrolne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy kontrolne, które pozwalają regulować ilość wody i ciśnienie w systemie wodociągowym.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie cieczy w spoczynku zależy od jej głębokości. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie generuje woda opadająca do rur.


Wieża ciśnień jest często stosowana w mniejszych społecznościach lub obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, gdzie naturalne ciśnienie wody nie jest wystarczające. To rozwiązanie pozwala na równomierne dostarczanie wody do różnych obszarów, zwłaszcza gdy istnieje konieczność przesyłania jej na różne poziomy terenu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie