Rokietnica - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rokietnicy znajduje się na terenie stacji kolejowej Rokietnica. Została wzniesiona w 1914 roku w stylu neorenesansowym. Jest to obiekt o wysokości 22 metry i średnicy 10 metrów. Wieża ma ośmiokątny kształt, a jej ściany wykonane są z cegły klinkierowej. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3.

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla parowozów. Była ona połączona z parowozownią, która znajdowała się w pobliżu. Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję aż do lat 90. XX wieku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.

W 2019 roku rozpoczęła się rewitalizacja wieży ciśnień. Prace obejmowały m.in. remont elewacji, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie nowej instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz montaż windy. Rewitalizacja zakończyła się w 2021 roku.

Po renowacji wieża ciśnień została udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i okolic. Wieża ciśnień w Rokietnicy jest cennym zabytkiem techniki. Stanowi ona również ciekawy element krajobrazu miasta.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Rokietnicy:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne.
  • Wieża ma ośmiokątny kształt, który jest typowy dla wież ciśnień z okresu neorenesansu.
  • Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3.
  • Wieża ciśnień została wyremontowana w 2019-2021 roku.
  • Po renowacji wieża została udostępniona do zwiedzania.


Zasady działania wieży ciśnień w Rokietnicy

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i równomiernego dostarczania jej do różnych miejsc. Głównym celem wieży ciśnień jest gromadzenie wody na pewnej wysokości, co generuje ciśnienie potrzebne do przesyłania wody przez rury do różnych lokalizacji. Wieże ciśnień są szczególnie użyteczne w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody nie jest wystarczające do skutecznego dostarczania wody na większe odległości lub do obszarów znajdujących się na wyższych poziomach terenu.


Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:


  • Zbiornik wodny: Jest to pojemnik umieszczony na szczycie wieży, który gromadzi wodę. Zazwyczaj wykonany jest z metalu, betonu lub innych trwałych materiałów.


  • Konstrukcja nośna: Wieża ciśnień musi być stabilna i odporna na obciążenia wynikające z wagi zgromadzonej wody. Konstrukcja nośna, często zbudowana z metalu lub betonu, utrzymuje zbiornik wodny na odpowiedniej wysokości.


  • Rury wodociągowe: Woda gromadząca się w zbiorniku jest przesyłana przez rury wodociągowe do różnych miejsc, gdzie jest potrzebna.


  • Systemy kontrolne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy kontrolne, które pozwalają na regulację ilości wody i ciśnienia w systemie wodociągowym.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie cieczy w spoczynku zależy od jej głębokości. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie generuje woda opadająca do rur.


Wieża ciśnień jest powszechnie stosowana w mniejszych społecznościach, obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu lub tam, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające. Pozwala to na efektywne dostarczanie wody do różnych obszarów, zwłaszcza gdy konieczne jest pokonywanie różnych poziomów terenu.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie