Rybno Wielkie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim znajduje się na terenie stacji kolejowej Rybno Wielkie, w powiecie pilskim, w województwie wielkopolskim. Została wzniesiona w 1906 roku w stylu neorenesansu. Jest to obiekt o wysokości 22 metry i średnicy 10 metrów. Wieża ma ośmiokątny kształt, a jej ściany wykonane są z cegły klinkierowej. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3.


Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody dla parowozów. Była ona połączona z parowozownią, która znajdowała się w pobliżu. Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję aż do lat 90. XX wieku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.


W 2023 roku rozpoczęła się rewitalizacja wieży ciśnień. Prace obejmowały m.in. remont elewacji, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie nowej instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz montaż windy. Rewitalizacja zakończyła się w 2025 roku.


Po renowacji wieża ciśnień została udostępniona do zwiedzania. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i okolic. Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim jest cennym zabytkiem techniki. Stanowi ona również ciekawy element krajobrazu miasta.


Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Rybnie Wielkim:


  • Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej, która jest materiałem bardzo trwałym i odpornym na warunki atmosferyczne.
  • Wieża ma ośmiokątny kształt, który jest typowy dla wież ciśnień z okresu neorenesansu.
  • Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3.
  • Wieża ciśnień została wyremontowana w 2023-2025 roku.
  • Po renowacji wieża została udostępniona do zwiedzania.
  • W 2025 roku wieża ciśnień w Rybnie Wielkim została wpisana do rejestru zabytków.


Różnice między wieżą ciśnień w Rybnie Wielkim a wieżami ciśnień w Rogoźnie, Rokietnicy i Rosko:


  • Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim jest o dwa metry niższa niż wieże ciśnień w Rogoźnie i Rokietnicy.
  • Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim ma o jeden metr mniejszą średnicę niż wieże ciśnień w Rogoźnie i Rokietnicy.
  • Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim ma ośmiokątny kształt, natomiast wieże ciśnień w Rogoźnie i Rokietnicy mają cylindryczny kształt.
  • Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim została wyremontowana w latach 2023-2025, natomiast wieże ciśnień w Rogoźnie i Rokietnicy zostały wyremontowane w latach 2016-2018 i 2018-2020.

Podsumowanie:


Wieża ciśnień w Rybnie Wielkim jest cennym zabytkiem techniki, który został w 2025 roku wpisany do rejestru zabytków. Wieża jest wykonana z cegły klinkierowej i ma ośmiokątny kształt. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3. Wieża została wyremontowana w latach 2023-2025 i obecnie jest udostępniona do zwiedzania.


Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody. Głównym celem wieży ciśnień jest gromadzenie wody na odpowiedniej wysokości, co pozwala na generowanie ciśnienia potrzebnego do przesyłania wody przez rury do różnych miejsc. Wieże ciśnień są szczególnie przydatne w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające do efektywnego dostarczania wody na większe odległości lub do obszarów znajdujących się na wyższych poziomach terenu.


Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wodny: Jest to pojemnik umieszczony na szczycie wieży, służący do gromadzenia wody. Zbiornik może być wykonany z metalu, betonu lub innych trwałych materiałów.


Konstrukcja nośna: Wieża ciśnień musi być stabilna i zdolna utrzymać ciężar zgromadzonej wody. Konstrukcja nośna, zazwyczaj zbudowana z metalu, betonu lub innych wytrzymałych materiałów, utrzymuje zbiornik wodny na odpowiedniej wysokości.


Rury wodociągowe: Woda zgromadzona w zbiorniku jest przesyłana przez rury wodociągowe do różnych miejsc, gdzie jest potrzebna.


Systemy kontrolne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy kontrolne, które pozwalają na regulację ilości wody i ciśnienia w systemie wodociągowym.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na zasadzie hydrostatyki, która mówi, że ciśnienie cieczy w spoczynku zależy od jej głębokości. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe ciśnienie generuje woda opadająca do rur.


Wieża ciśnień jest powszechnie stosowana w mniejszych społecznościach, obszarach o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu lub tam, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające. Pozwala to na efektywne dostarczanie wody do różnych obszarów, zwłaszcza gdy konieczne jest pokonywanie różnych poziomów terenu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie