Sieraków - wieża ciśnień

 W Sierakowie znajdują się dwie wieże ciśnień:

Sieraków - wieża ciśnień
Sieraków - wieża ciśnień / @ Olympic1981

Wieża ciśnień kolejowa, znajdująca się na stacji kolejowej Sieraków Wielkopolski. Jest to wieża żelbetowa, wybudowana w 1925 roku. Ma wysokość 25 metrów i zbiornik o pojemności 200 m³. Wieża jest obecnie nieczynna i znajduje się w stanie ruiny.

Wieża ciśnień miejska, znajdująca się przy ulicy Kanałkowej. Jest to wieża ceglana, wybudowana w 1910 roku. Ma wysokość 32 metry i zbiornik o pojemności 1000 m³. Wieża jest obecnie udostępniona do zwiedzania i oferuje panoramiczny widok na Sieraków i okolice.

Wieża ciśnień kolejowa w Sierakowie

Wieża ciśnień kolejowa w Sierakowie Wielkopolskim została wybudowana w 1925 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to wieża żelbetowa, posadowiona na planie koła o średnicy 12 metrów. Wieża ma wysokość 25 metrów i zbiornik o pojemności 200 m³. Wodę do zbiornika dostarczała pompa napędzana parą.

Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 2007 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. Od tego czasu wieża znajduje się w stanie ruiny. Jest ona w bardzo złym stanie technicznym, a jej konstrukcja jest zagrożona zawaleniem.

Wieża ciśnień miejska w Sierakowie

Wieża ciśnień miejska w Sierakowie została wybudowana w 1910 roku przez Towarzystwo Akcyjne Fabryki Cukrów w Sierakowie. Jest to wieża ceglana, posadowiona na planie koła o średnicy 12 metrów. Wieża ma wysokość 32 metry i zbiornik o pojemności 1000 m³. Wodę do zbiornika dostarczała pompa napędzana silnikiem elektrycznym.

Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1997 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2007 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania.

Na wieżę można wejść po 125 stopniach. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczny widok na Sieraków i okolice.

Godziny otwarcia wieży ciśnień w Sierakowie

Wieża ciśnień miejska w Sierakowie jest otwarta dla zwiedzających od maja do września w godzinach:

  • wtorek-niedziela: 10:00-18:00
  • W pozostałych miesiącach wieża jest dostępna na specjalne życzenie.

Zasady działania wieży ciśnień w Sierakowie

Wieża ciśnień to budowla służąca do magazynowania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest dostarczanie wody do mieszkańców lub obszarów miejskich, zwłaszcza w przypadku sytuacji, gdy naturalne ciśnienie wodociągowe nie jest wystarczające. Oto kilka ogólnych zasad działania wieży ciśnień:


Zbieranie i Magazynowanie Wody:


Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczane na wzgórzach lub na wysokich konstrukcjach, co pozwala na gromadzenie wody na wyższych poziomach.

Woda jest zbierana ze źródeł wodociągowych lub innego źródła i przesyłana do wieży, gdzie jest przechowywana.


Zachowanie Ciśnienia:


Dzięki umieszczeniu wieży na odpowiedniej wysokości, woda w niej magazynowana generuje ciśnienie, które umożliwia przesyłanie wody do obszarów niższych.


Wyrównywanie Ciśnienia:


Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmiany ciśnienia w systemie wodociągowym w zależności od pory dnia i zużycia wody. W godzinach szczytu, kiedy zużycie wody jest większe, woda jest uwalniana z wieży, aby utrzymać ciśnienie.


Zabezpieczenie Przeciwwybuchowe:


Wieże ciśnień często są wyposażone w systemy zabezpieczeń, które zapobiegają wystąpieniu zjawiska zwrotnego ciśnienia. Chroni to wodociąg przed zanieczyszczeniem, gdy ciśnienie wewnętrzne spada poniżej ciśnienia zewnętrznego.


Konserwacja i Bezpieczeństwo:


Regularna konserwacja i inspekcje wieży ciśnień są kluczowe dla utrzymania jej skuteczności i bezpieczeństwa.

Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w schody i platformy umożliwiające łatwy dostęp do wnętrza dla konserwacji.


Systemy Monitorowania:


Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy monitorowania, które śledzą poziom wody, ciśnienie i inne parametry. To pomaga w efektywnym zarządzaniu systemem wodociągowym.


Awaryjne Zasilanie:


W niektórych przypadkach wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy awaryjnego zasilania, takie jak generatory, aby utrzymać ich funkcjonowanie w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.

Wieże ciśnień są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając skuteczne dostarczanie wody i utrzymanie ciśnienia w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie