Skórcz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Skórczu to zabytkowa wieża kolejowa, która znajduje się w pobliżu stacji kolejowej w Skórczu. Została wybudowana w 1912 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Skórcz - wieża ciśnień
Skórcz - wieża ciśnień / @ Topory

Wieża jest wykonana z cegły i ma wysokość 28 metrów. Ma cylindryczny kształt z zwężającym się ku górze korpusem. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 metrów sześciennych.

Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów i innych pojazdów kolejowych. Obecnie jest nieczynna, ale pozostaje cennym zabytkiem techniki. 

W ostatnich latach pojawiły się plany rewitalizacji wieży. Miałyby zostać wyremontowane jej mury i dach, a także zbudowany taras widokowy. Rewitalizacja wieży miałaby zakończyć się w 2025 roku.

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do utrzymania i regulacji ciśnienia wody w systemach wodociągowych. Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody na odpowiedniej wysokości, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. Zasady działania wieży ciśnień obejmują następujące elementy:

Zbiornik:

Wieże ciśnień posiadają zbiornik, zazwyczaj umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten magazynuje wodę, a jego umieszczenie na wysokości wpływa na ciśnienie wody w systemie.

Wysokość:

Wysokość wieży jest kluczowym czynnikiem wpływającym na ciśnienie hydrostatyczne. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody w systemie.

Rurociągi:

Woda zgromadzona w zbiorniku jest dostarczana do rurociągów, które prowadzą do różnych miejsc docelowych, takich jak domy, przedsiębiorstwa czy instytucje.

Potencjał grawitacyjny:

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na potencjale grawitacyjnym wody. Woda podniesiona na wysokość w zbiorniku posiada energię potencjalną, która jest wykorzystywana do generowania ciśnienia.

Pompy (opcjonalnie):

W niektórych przypadkach wieże ciśnień mogą być wyposażone w pompy, które pomagają podnieść wodę do zbiornika, szczególnie gdy źródła wody znajdują się na niskiej wysokości.

Regulacja ciśnienia:

Wieże ciśnień są projektowane tak, aby utrzymywać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, co jest niezbędne do efektywnego dostarczania wody do odbiorców.

Awaryjne zastosowanie:

W przypadku przerw w dostawie wody z innych źródeł, wieża ciśnień może pełnić rolę źródła awaryjnego, dostarczając wodę przez pewien czas.

Konserwacja wody:

Wieże ciśnień pozwalają na gromadzenie wody w okresach niskiego zapotrzebowania, co przyczynia się do efektywnego zarządzania zasobami wodnymi.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającym utrzymać równowagę i skuteczność dostarczania wody w danym obszarze. Jej konstrukcja i zastosowanie zależą od lokalnych warunków i wymagań systemu wodociągowego.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie