Solec Kujawski - wieża ciśnień

 Kolejowa wieża ciśnień w Solcu Kujawskim to zabytkowy obiekt, położony przy ulicy Dworcowej, przy trakcie kolejowym Bydgoszcz - Toruń. Została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku, prawdopodobnie wraz z otwarciem żelaznej linii kolejowej w 1861 roku.

Solec Kujawski - wieża ciśnień
Solec Kujawski - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

Wieża ma wysokość około 15 metrów i została wykonana na planie wielokąta z cegły wiśniówki. Jej konstrukcja jest typowa dla wież ciśnień kolejowych z tego okresu. W środku znajduje się zbiornik na wodę, który jest podtrzymywany przez żelbetową konstrukcję.

Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów, które kursowały na trasie Bydgoszcz - Toruń. Wraz z elektryfikacją trakcji w latach 80. XX wieku, wieża przestała być użyteczna i została opuszczona.

W 2009 roku wieża została wydzierżawiona przez osobę fizyczną, która rozpoczęła jej remont i adaptację na cele turystyczne. W wieży znajduje się obecnie kawiarnia, restauracja i taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień w Solcu Kujawskim jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona świadectwem rozwoju kolei w XIX wieku i stanowi istotny element krajobrazu miasta.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży:

  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1086/1-2.
  • W 2014 roku wieża została wyróżniona nagrodą "Zabytek Roku Województwa Kujawsko-Pomorskiego".
  • Wieża jest jednym z symboli Solca Kujawskiego.
  • Jeśli kiedykolwiek będziesz w Solcu Kujawskim, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.

Wieża ciśnień to konstrukcja budowlana, która służy do gromadzenia i podtrzymywania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest to jeden z elementów infrastruktury miejskiej, który umożliwia utrzymanie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej oraz zapewnia dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem w określonych obszarach miasta lub miasteczka.

Tradycyjnie wieże ciśnień były budowane jako wysokie konstrukcje z cylindryczną lub stożkową podstawą, na której umieszczano zbiornik na wodę. Woda była pompowana do zbiornika, a ciśnienie było utrzymywane poprzez grawitacyjne działanie wody na dolne partie systemu wodociągowego.

Współcześnie wieże ciśnień często są zautomatyzowane i wyposażone w pompy oraz systemy sterowania, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Pomimo postępu technologicznego, wieże ciśnień wciąż są istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne ukształtowanie terenu uniemożliwia utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody bez takiej konstrukcji.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie