Sompolno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sompolnie to ceglana wieża, wybudowana w 1927 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Jest to obiekt o wysokości 32 metrów i zbiorniku o pojemności 1000 m³.


Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1974 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2008 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania. Na wieżę można wejść po 125 stopniach. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczny widok na Sompolno i okolice. W pobliżu wieży znajduje się park miejski, gdzie można odpocząć i pospacerować.

Do wieży ciśnień w Sompolnie najłatwiej dojechać samochodem. Wieża znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej. Można również dojechać do Sompolna autobusem. Autobus linii 102 z Konina dojeżdża do przystanku "Wieża Ciśnień". Od przystanku do wieży ciśnień jest około 100 metrów spaceru.

Historia wieży ciśnień w Sompolnie

Wieża ciśnień w Sompolnie została wybudowana w 1927 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Była ona przeznaczona do dostarczania wody dla parowozów i wagonów na stacji Sompolno. Wieża została wybudowana z cegły, w stylu modernistycznym. Jest to obiekt o wysokości 32 metrów i zbiorniku o pojemności 1000 m³.

Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1974 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2008 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania.

Obecnie wieża ciśnień w Sompolnie jest jednym z symboli miasta. Jest to popularne miejsce wycieczek i spacerów. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczny widok na Sompolno i okolice. Widok jest szczególnie piękny w słoneczne dni. W pobliżu wieży znajduje się park miejski, gdzie można odpocząć i pospacerować.

Zasady działania wieży ciśnień w Sompolnie

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu magazynowanie wody oraz utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

Magazynowanie Wody:

Wieże ciśnień pełnią rolę zbiorników, w których gromadzi się wodę z różnych źródeł, takich jak wodociągi, studnie czy rzeki.

Generowanie Ciśnienia:

Poprzez umieszczenie wieży na odpowiedniej wysokości, generuje się potencjalną energię grawitacyjną, co prowadzi do stworzenia dodatkowego ciśnienia w systemie wodociągowym.

Wyrównywanie Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają wyrównywać zmiany ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest szczególnie istotne w sytuacjach o zmiennej konsumpcji wody, takich jak godziny szczytu.

Zabezpieczenie Przeciwwybuchowe:

Aby uniknąć zjawiska zwrotnego ciśnienia, wieże ciśnień są wyposażane w odpowiednie zabezpieczenia, które zapobiegają cofaniu się wody w kierunku źródła.

Rola Awaryjna:

W przypadku przerw w dostawie wody lub awarii wodociągowej, wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuarów, utrzymując dostawę wody przez pewien okres.

Systemy Monitorowania:

Nowoczesne wieże ciśnień są wyposażane w systemy monitorowania, które kontrolują poziom wody, ciśnienie i inne parametry, umożliwiając efektywne zarządzanie systemem.

Konstrukcja:

Wieże ciśnień mają różne konstrukcje, ale często są to wysokie wieże z zbiornikiem na wodę na szczycie. Mogą być wykonane z betonu, stali lub innych materiałów.

Konserwacja:

Regularna konserwacja, inspekcje strukturalne i konieczność przestrzegania norm bezpieczeństwa są kluczowe dla utrzymania skuteczności i niezawodności wieży ciśnień.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w dostarczaniu wody do społeczności oraz utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co zapewnia nieprzerwane dostawy wody pitnej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie