Śrem - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Śremie to jeden z najcharakterystyczniejszych obiektów w mieście. Została zbudowana w latach 1908-1909 według projektu inżyniera Ksawerego Geislera. Jest ona wykonana z cegły i ma wysokość 43,7 m.

Śrem - wieża ciśnień
Śrem - wieża ciśnień/ @ Anna Kołacka

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia mieszkańcom Śremu dostępu do bieżącej wody. Była ona wykorzystywana do 1978 roku, kiedy to została zastąpiona przez nowo wybudowany zbiornik wodny. Wieża ciśnień w Śremie jest neogotyckim obiektem. Jej podstawa jest kwadratowa, a górna część jest cylindryczna. Na szczycie wieży znajduje się ośmioboczny hełm z latarnią.

W 2009 roku wieża została wyremontowana. Została wówczas odnowiona jej elewacja i wymieniony został dach. Obecnie wieża nie pełni już funkcji użytkowej, ale jest udostępniana dla zwiedzających. Wieża ciśnień w Śremie jest ważną częścią krajobrazu miasta i stanowi atrakcję turystyczną. Jest ona również symbolem miasta i jest często wykorzystywana w materiałach promocyjnych.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Śremie:


  • W zbiorniku wieży znajdowało się 250 metrów sześciennych wody.
  • Wieża była w stanie wytworzyć ciśnienie 5 atmosfer.
  • W 1920 roku wieża została uszkodzona w wyniku pożaru.
  • W 2010 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnich latach pojawiły się plany rewitalizacji wieży ciśnień w Śremie. Mają one na celu przywrócenie wieży jej dawnej świetności i uczynienie z niej obiektu kulturalnego.


Zasady działania wieży ciśnień w Śremie


Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest dostarczanie wody pod ciśnieniem do obszaru znajdującego się poniżej wieży. Wieże ciśnień są używane głównie w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i równomiernego jej dostarczania do odbiorców. Poniżej znajduje się więcej informacji na temat wieży ciśnień:


Główne elementy wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj duży zbiornik umieszczony na jej szczycie. Zbiornik ten gromadzi wodę, która jest pompowana do niego z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, studnie czy rurociągi.


Podpory i konstrukcja: Wieże ciśnień muszą być solidnie zbudowane, aby utrzymać znaczne ilości wody. Konstrukcja obejmuje metalowe lub betonowe słupy, platformy i inne elementy stabilizujące.


Pompy: W niektórych przypadkach pompy są używane do pompowania wody do zbiornika na szczycie wieży, zwłaszcza gdy naturalne warunki terenowe nie pozwalają na zasilanie wieży tylko siłą grawitacyjną.


Rury i przewody: Woda jest przesyłana z wieży do obszaru docelowego za pomocą systemu rur i przewodów. Rury te są często ukrywane pod ziemią lub prowadzone na słupach, aby dostarczać wodę do różnych lokalizacji.


Systemy regulacyjne: Wieże ciśnień są wyposażane w różne systemy regulacyjne, które kontrolują przepływ wody i utrzymują optymalne ciśnienie. Mogą to być zawory, regulatory, a także systemy monitorowania.


Zasada działania:

Zasada grawitacyjna: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia grawitacyjnego generowanego przez masę wody znajdującą się w zbiorniku na szczycie wieży. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie wody na obszarze poniżej.


Utrzymywanie ciśnienia: Wieża ciśnień utrzymuje ciśnienie wodociągowe w miarę upływu czasu, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do odbiorców, nawet gdy pompy nie pracują ciągle.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień często pełnią funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii systemu pompowego lub innego zakłócenia w dostawie wody.


Wieże ciśnień są szeroko stosowane w infrastrukturze miejskiej i rolniczej do zapewnienia niezawodnego dostarczania wody. Są również wykorzystywane do zwiększania ciśnienia w miejscach, gdzie naturalne warunki terenowe nie pozwalają na dostarczenie wody pod dostatecznym ciśnieniem.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie