Środa Wielkopolska - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Środzie Wielkopolskiej to zabytkowy obiekt, który znajduje się przy ulicy Generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Została zbudowana w latach 1910-1911 według projektu niemieckiego inżyniera Heinricha Schevena. Jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ma wysokość 42 metry i jest wykonana z czerwonej cegły. Jej podstawa jest ośmiokątna, a górna część jest cylindryczna. Na szczycie wieży znajduje się ośmioboczna głowica, wsparta ośmioma filarami.

Środa Wielkopolska - wieża ciśnień
Środa Wielkopolska - wieża ciśnień / @ Wistula

Wieża została wybudowana w celu zapewnienia mieszkańcom Środy Wielkopolskiej dostępu do bieżącej wody. Była ona wykorzystywana do 1998 roku, kiedy to została zastąpiona przez nowo wybudowaną stację uzdatniania wody wraz z przepompownią.

W 2010 roku wieża została wyremontowana. Została odnowiona jej elewacja, a także wymieniony został dach. Obecnie wieża nie pełni już funkcji użytkowej, ale jest udostępniana dla zwiedzających.

Architektura wieży ciśnień w Środzie Wielkopolskiej jest przykładem eklektyzmu, czyli łączenia elementów różnych stylów architektonicznych. W jej wyglądzie można dostrzec nawiązania do neogotyku i neorenesansu.

Wieża jest ciekawym obiektem historycznym i architektonicznym. Jest ona ważną częścią krajobrazu miasta i stanowi atrakcję turystyczną.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Środzie Wielkopolskiej:


  • Wieża została wybudowana w rekordowym tempie, bo zaledwie w ciągu roku.
  • W zbiorniku wieży znajdowało się 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża była w stanie wytworzyć ciśnienie 3,6 atmosfery.

Wieża ciśnień w Środzie Wielkopolskiej jest jednym z najwyżej położonych punktów w mieście. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na Środę i okolice.

Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i równomiernego jej dostarczania do odbiorców. Główną funkcją wieży ciśnień jest magazynowanie wody w zbiorniku na jej szczycie oraz wykorzystanie grawitacji do generowania ciśnienia, co umożliwia przepływ wody do obszaru poniżej wieży. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych aspektów związanych z wieżą ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj duży zbiornik, który może być umieszczony na ich szczycie. Zbiornik ten gromadzi wodę, a wysokość wieży determinuje ciśnienie wodociągowe generowane przez grawitację.


Zasada działania: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia grawitacyjnego. Woda z zbiornika na szczycie opływa system rur i przewodów, docierając do odbiorców poniżej. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.


Rury i przewody: Woda jest przesyłana z wieży do obszaru docelowego za pomocą systemu rur i przewodów. Te rury mogą biec pod ziemią lub być zawieszone na konstrukcji wieży.


Pompy (opcjonalne): W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wyposażane w pompy, które pompują wodę do zbiornika na szczycie. To może być konieczne, szczególnie gdy konieczne jest dostarczenie wody na obszar o nieregularnym ukształtowaniu terenu.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są wyposażane w systemy regulacyjne, takie jak zawory i regulatory, aby utrzymać optymalne ciśnienie w systemie.


Zastosowania: Wieże ciśnień są używane w obszarach miejskich, wiejskich i przemysłowych do dostarczania wody do mieszkań, firm, gospodarstw rolnych i innych miejsc. Mogą również pełnić rolę w systemach przeciwpożarowych.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień mogą działać jako elementy zapasowe w przypadku awarii systemu pompowego, umożliwiając utrzymanie dostaw wody przez pewien czas.


Wieża ciśnień stanowi ważny element infrastruktury wodociągowej, pomagając w efektywnym i niezawodnym dostarczaniu wody na różne obszary. Jej zasada działania oparta na grawitacji czyni ją skutecznym narzędziem w systemach wodociągowych.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie