Starogard Gdański - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Starogardzie Gdańskim to nieczynny obiekt przemysłowy, który znajduje się przy ulicy Sadowej, w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1906 roku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. 

Starogard Gdański - wieża ciśnień
Starogard Gdański - wieża ciśnień / @ Korda

Budowla jest wzniesiona z cegły, obłożona szarym tynkiem. Ma wysokość 25 metrów i kształt cylindra. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama miasta.

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta. W latach 70. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pozostaje nieużytkowana. W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja, która ma zakończyć się w 2023 roku. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcje kulturalno-turystyczne.

Wieża ciśnień jest jednym z symboli Starogardu Gdańskiego. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta, w tym zabytkowy rynek, kościół farny i ratusz.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady działania wieży ciśnień są dość proste i opierają się na fizyce cieczy oraz zasadzie hydrostatyki. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące działania wieży ciśnień:

Zasada hydrostatyki: Ciśnienie cieczy w naczyniu jest proporcjonalne do głębokości na jaką sięga naczynie, a niezależne od kształtu naczynia. W przypadku wieży ciśnień, im wyżej znajduje się woda, tym większe ciśnienie w systemie.

Podstawowa konstrukcja: Wieża ciśnień składa się z wysokiej, pionowej konstrukcji zbiornika na wodę. Konstrukcja ta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton czy stal. Zbiornik ma otwór na górze, który jest zabezpieczony, aby zapobiec zanieczyszczeniom.

Napełnianie zbiornika: Woda jest pompowana do zbiornika, zazwyczaj z niższych poziomów, gdzie jest źródło wody. Proces ten odbywa się za pomocą pomp wodociągowych.

Gromadzenie wody: Woda gromadzi się w zbiorniku na górze wieży ciśnień. Im wyższy poziom wody, tym wyższe ciśnienie w systemie. Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie równomiernego ciśnienia w całym systemie wodociągowym.

Wydawanie wody: Kiedy w danym obszarze występuje zapotrzebowanie na wodę, otwierane są zawory, a woda opływa zbiornik i kieruje się w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej. Ciśnienie jest utrzymywane nawet wtedy, gdy pompowanie wody z niższych poziomów jest chwilowo niedostępne.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla skutecznego dostarczania wody do mieszkańców, przemysłu i innych obszarów.

Podsumowując, wieża ciśnień działa na zasadzie wykorzystywania potencjalnej energii grawitacyjnej wody, aby utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, zapewniając dostęp do wody w różnych obszarach.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie