Strzałkowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Strzałkowie jest to ceglana wieża, wybudowana w końcu lat 80. XIX w. przez Koleje żelazne Warszawsko-Bydgoskie. Jest to obiekt o wysokości 32 metrów i zbiorniku o pojemności ok. 50 m³.

Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1974 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2016 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania.

Na wieżę można wejść po 125 stopniach. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczny widok na Strzałkowo i okolice.

Historia wieży ciśnień w Strzałkowie

Wieża ciśnień w Strzałkowie została wybudowana w końcu lat 80. XIX w. przez Koleje żelazne Warszawsko-Bydgoskie. Była ona przeznaczona do dostarczania wody dla parowozów i wagonów na stacji Strzałkowo. Wieża została wybudowana z cegły, w stylu neogotyckim. Jest to obiekt o wysokości 32 metrów i zbiorniku o pojemności ok. 50 m³.

Wieża pełniła swoją pierwotną funkcję do 1974 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2016 roku wieża została wyremontowana i udostępniona do zwiedzania.

Obecnie, wieża ciśnień dzisiaj

Obecnie wieża ciśnień w Strzałkowie jest jednym z symboli miasta. Jest to popularne miejsce wycieczek i spacerów. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramiczny widok na Strzałkowo i okolice. Widok jest szczególnie piękny w słoneczne dni. W pobliżu wieży znajduje się park miejski, gdzie można odpocząć i pospacerować.

Dojazd do wieży ciśnień

Do wieży ciśnień w Strzałkowie najłatwiej dojechać samochodem. Wieża znajduje się w centrum miasta, przy ulicy Kolejowej. Można również dojechać do Strzałkowa autobusem. Autobus linii 80 z Poznania dojeżdża do przystanku "Strzałkowo Centrum". Od przystanku do wieży ciśnień jest około 100 metrów spaceru.

Zasady działania wieży ciśnień w Strzałkowie

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym celem jest utrzymanie ciśnienia w systemie wodociągowym oraz zapewnienie równomiernego dostarczania wody do odbiorców. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Magazynowanie Wody:

Wieża ciśnień pełni funkcję zbiornika wodnego, w którym gromadzi się wodę z różnych źródeł, takich jak studnie, ujęcia wodne czy inne wodociągi.

Ciśnienie Grawitacyjne:

Umieszczenie zbiornika na wodę na odpowiedniej wysokości nad ziemią pozwala na wykorzystanie energii grawitacyjnej do generowania ciśnienia w sieci wodociągowej.

Wyrównywanie Ciśnienia:

Wieże ciśnień pomagają wyrównywać i utrzymywać stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, zwłaszcza w sytuacjach zmiennej konsumpcji wody.

Zabezpieczenie Przeciwwybuchowe:

Aby zapobiec zjawisku zwrotnego ciśnienia, wieże ciśnień są wyposażane w specjalne zabezpieczenia, które chronią system przed zanieczyszczeniem z powodu cofania się wody.

Rola Awaryjna:

W przypadku przerw w dostawie wody lub awarii wodociągowej, wieże ciśnień mogą pełnić rolę rezerwuarów, zapewniając stałe dostawy wody przez pewien czas.

Systemy Monitorowania:

Nowoczesne wieże ciśnień często są wyposażane w zaawansowane systemy monitorowania, które kontrolują poziom wody, ciśnienie oraz inne parametry, umożliwiając skuteczne zarządzanie siecią wodociągową.

Konstrukcja:

Wieże ciśnień mogą przyjmować różne formy, ale często są to wysokie konstrukcje z zamocowanym zbiornikiem na wodę na szczycie. Materiałem konstrukcyjnym może być beton, stal lub inne trwałe substancje.

Konserwacja:

Regularna konserwacja, inspekcje strukturalne oraz przestrzeganie norm bezpieczeństwa są kluczowe dla utrzymania skuteczności i niezawodności wieży ciśnień.

Wieża ciśnień odgrywa ważną rolę w zapewnianiu dostępu do wody pitnej oraz utrzymaniu stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest kluczowe dla funkcjonowania infrastruktury miejskiej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie