Strzelno - wieża ciśnień

 Wodociągowa wieża ciśnień w Strzelnie to zabytkowy obiekt, położony przy ulicy Michelsona, w centrum miasta. Została zbudowana w latach 1901-1902 przez znane polskiego budowniczego Wacława Kornaszewskiego. Dokumentację projektową przygotowała niemiecka firma O. Smreker z Mannheim. Oddana do użytku w roku 1903, zakończyła swoją pracę z końcem roku 2014.

Wieża jest wykonana z czerwonej cegły i ma wysokość 32 metry. Jej konstrukcja jest cylindryczna, z charakterystycznym zwężeniem ku górze. Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę, o pojemności 100 metrów sześciennych. Wieża służyła do dostarczania wody do mieszkańców Strzelna. Wraz z rozbudową sieci wodociągowej w mieście, wieża przestała być potrzebna i została wyłączona z eksploatacji.

W 2015 roku wieża została zakupiona przez prywatnego inwestora, który rozpoczął jej remont i adaptację na cele turystyczne. W wieży znajduje się obecnie restauracja, taras widokowy i sala wystawowa. Wieża ciśnień w Strzelnie jest cennym zabytkiem techniki. Jest ona świadectwem rozwoju infrastruktury wodociągowej w XIX wieku i stanowi istotny element krajobrazu miasta.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/383/1-2.
  • Wieża jest jednym z symboli Strzelna.
  • Jeśli kiedykolwiek będziesz w Strzelnie, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.


Zasady działania wieży ciśnień w Strzelno :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się głównie na zasadach hydrostatyki oraz na zastosowaniu zbiornika na wodę umieszczonego na odpowiedniej wysokości. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w duży zbiornik na wodę, który może być umieszczony na szczycie konstrukcji lub wewnątrz niej, w zależności od projektu. Zbiornik ten służy do gromadzenia wody, która zostaje dostarczona do wieży za pomocą pomp lub grawitacyjnie, jeśli wieża znajduje się na terenie o odpowiednio dużej różnicy wysokości.

Podtrzymywanie ciśnienia: Gdy woda zostaje napełniona do zbiornika na wodę, ciężar wody generuje ciśnienie, które działa na wodę znajdującą się w systemie wodociągowym podłączonym do wieży. Im wyższa jest wieża i im większa jest ilość wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie w systemie wodociągowym.

Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień służą do stabilizacji ciśnienia wody w systemie wodociągowym poprzez zapewnienie stałego źródła ciśnienia, nawet wtedy, gdy popyt na wodę w danej chwili jest niski. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z wody o odpowiednim ciśnieniu przez większość czasu.

Regulacja ciśnienia: W niektórych nowoczesnych wieżach ciśnień stosuje się systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają dostosować ciśnienie wody w systemie wodociągowym do zmieniających się potrzeb i warunków.

Podsumowując, wieże ciśnień działają głównie poprzez gromadzenie wody w zbiorniku na odpowiedniej wysokości, co generuje ciśnienie, które podtrzymuje i stabilizuje ciśnienie wody w systemie wodociągowym. Dzięki temu wieże ciśnień odgrywają istotną rolę w zapewnieniu stabilnego dostępu do wody o odpowiednim ciśnieniu w obszarach miejskich i wiejskich.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie