Świekatowo Wschodnie - wieża ciśnień

 Kolejowa wieża ciśnień w Świekatowie Wschodnim to zabytkowy obiekt, położony przy ulicy Kolejowej, przy nieczynnej linii kolejowej Świecie nad Wisłą - Złotów.


Wieża została zbudowana w latach 1905-1906, prawdopodobnie wraz z otwarciem linii kolejowej w 1906 roku. Wieża ma wysokość około 30 metrów i została wykonana na planie ośmiokąta z cegły. Jej konstrukcja jest typowa dla wież ciśnień kolejowych z tego okresu. W środku znajduje się zbiornik na wodę, który jest podtrzymywany przez żelbetową konstrukcję.

Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów, które kursowały na trasie Świecie nad Wisłą - Złotów. Wraz z elektryfikacją trakcji w latach 80. XX wieku, wieża przestała być użyteczna i została opuszczona.

Obecnie wieża jest własnością gminy Świekatowo. W 2017 roku gmina rozpoczęła prace remontowe wieży. Prace obejmują m.in. naprawę konstrukcji wieży, wymianę pokrycia dachu, odnowienie elewacji oraz montaż windy. Prace mają zakończyć się w 2023 roku. Po zakończeniu remontu, wieża będzie pełnić funkcję wieży widokowej. Będzie z niej można podziwiać panoramę Świekatowa i okolic.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/1087/1-2.
  • Wieża jest jednym z symboli Świekatowa.

Wieża ciśnień jest konstrukcją budowlaną, która służy do magazynowania wody oraz utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody użytkowej do mieszkańców lub użytkowników na danym obszarze.


Podstawowe elementy wieży ciśnień to:

Zbiornik na wodę: Zazwyczaj umieszczony na szczycie konstrukcji, zbiornik na wodę może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal, czy nawet tworzywa sztuczne. To w nim gromadzona jest woda, która będzie podlegać procesom pompowania lub jej przepływu grawitacyjnego w celu utrzymania ciśnienia.

Pompy: W przypadku, gdy zbiornik znajduje się na niewielkiej wysokości lub woda musi być dostarczana do wieży z innego miejsca, stosuje się pompy do pompowania wody do zbiornika. Te pompy są kluczowym elementem, który zapewnia dostęp do wody w przypadku, gdy naturalne ciśnienie nie jest wystarczające.

System rur i zaworów: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur i zaworów. Te elementy służą do przekazywania wody z wieży do systemu wodociągowego oraz do regulacji przepływu wody i ciśnienia.

Regulatory ciśnienia: Niektóre nowoczesne wieże ciśnień wyposażone są w systemy sterujące, które monitorują i regulują ciśnienie wody w systemie wodociągowym w czasie rzeczywistym, zapewniając optymalne warunki dostarczania wody do użytkowników.

Wieża ciśnień jest ważną częścią infrastruktury miejskiej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające do zapewnienia odpowiedniego dostępu do wody dla mieszkańców. Dzięki wieży ciśnień możliwe jest utrzymanie stabilnego ciśnienia wody, co jest niezbędne dla wielu codziennych zastosowań, takich jak korzystanie z kranów czy systemów przemysłowych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie