Szamotuły - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Szamotułach to zabytkowy obiekt, który znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego 14. Została zbudowana w latach 1905-1906 według projektu niemieckiego inżyniera Heinricha Schevena. Jest ona jednym z symboli miasta i wpisana jest do rejestru zabytków.

Szamotuły - wieża ciśnień
Szamotuły - wieża ciśnień / @ t.przechlewski

Wieża ma wysokość 42 metrów i jest wykonana z czerwonej cegły. Jej podstawa jest ośmiokątna, a górna część jest cylindryczna. Na szczycie wieży znajduje się kopuła z latarnią. Wieża została wybudowana w celu zapewnienia mieszkańcom Szamotuł dostępu do bieżącej wody. Była ona wykorzystywana do 1978 roku, kiedy to została zastąpiona przez nowo wybudowany zbiornik wodny.

W 2019 roku wieża została wyremontowana. Została odnowiona jej elewacja, a także wymieniony został dach. Obecnie wieża nie pełni już funkcji użytkowej, ale jest udostępniana dla zwiedzających.

Architektura wieży ciśnień w Szamotułach jest przykładem eklektyzmu, czyli łączenia elementów różnych stylów architektonicznych. W jej wyglądzie można dostrzec nawiązania do baroku, neorenesansu i neogotyku.

Wieża jest ciekawym obiektem historycznym i architektonicznym. Jest ona ważną częścią krajobrazu miasta i stanowi atrakcję turystyczną.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Szamotułach:


  • Wieża została zbudowana w rekordowym tempie, bo zaledwie w ciągu roku.
  • W zbiorniku wieży znajdowało się 150 metrów sześciennych wody.
  • Wieża była w stanie wytworzyć ciśnienie 3,6 atmosfery.
  • W 1920 roku wieża została uszkodzona w wyniku pożaru.
  • W 2019 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.
Zasady działania wieży ciśnień w Szamotułach :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym celem jest dostarczanie wody pod ciśnieniem do obszaru znajdującego się poniżej wieży. Zasady działania wieży ciśnień są stosunkowo proste i opierają się na zjawisku grawitacyjnego ciśnienia wody. Oto główne aspekty związane z działaniem wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zwykle posiada zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Woda jest pompowana lub dostarczana do tego zbiornika, gdzie jest magazynowana.

Ciśnienie grawitacyjne: Działanie wieży opiera się na zasadzie, że woda pod wpływem grawitacji opada z wyższego poziomu do niższego, co generuje ciśnienie. Im wyżej znajduje się zbiornik wodny, tym większe jest ciśnienie wody na obszarze poniżej.

Zasilanie w wodę: Woda jest dostarczana do wieży ciśnień z różnych źródeł, na przykład poprzez pompowanie z ujęć wodnych, rur doprowadzających wodę, czy nawet deszczówkę. Kluczowym elementem jest zapewnienie, aby zbiornik na wodę w wieży był zawsze odpowiednio zapełniony.

Rozprowadzanie wody: Grawitacyjne ciśnienie wody jest wykorzystywane do rozprowadzania wody po obszarze znajdującym się poniżej wieży. Woda opływa system rur i może być używana do zasilania instalacji wodociągowej, przemysłowej, rolniczej lub do celów pożarniczych.

Regulacja ciśnienia: W zależności od potrzeb, wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne mechanizmy regulacji ciśnienia. Mogą to być zawory, które kontrolują przepływ wody z zbiornika, czy systemy sterujące pompami, które utrzymują odpowiedni poziom wody w zbiorniku.

Wieża ciśnień jest efektywnym rozwiązaniem w zakresie dostarczania wody pod ciśnieniem w obszarach miejskich i wiejskich, zwłaszcza gdy naturalne warunki terenowe nie sprzyjają grawitacyjnemu dostarczaniu wody do wszystkich obszarów. Odpowiednie utrzymanie i konserwacja są kluczowe dla zapewnienia niezawodnego funkcjonowania wieży ciśnień.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie