Sztum - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Sztumie to zabytkowy obiekt przemysłowy, który znajduje się przy ulicy Staromiejskiej, na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Została wybudowana w 1911 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

Sztum - wieża ciśnień
Sztum - wieża ciśnień / @ Umigsztum1

Budowla jest wzniesiona z cegły, obłożona białym tynkiem. Ma wysokość 32 metry i kształt cylindryczny, który na wysokości piątej kondygnacji przechodzi w ośmioboczny. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 1000 m3.

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta. W latach 80. XX wieku została wyłączona z eksploatacji, ale nadal pełni funkcję techniczną, jako część systemu wodociągowego miasta.

Wieża ciśnień jest jednym z symboli Sztumu. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek. Z tarasu widokowego na jej szczycie można podziwiać panoramę miasta, w tym zabytkowy rynek, kościół farny i ruiny zamku.

W 2022 roku rozpoczęła się renowacja wieży ciśnień, która ma zakończyć się w 2023 roku. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcje kulturalno-turystyczne. Na jej szczycie planowane jest utworzenie muzeum, a w budynku stacji pomp - centrum kultury.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Sztumie:

  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów wojskowych.
  • W latach 60. XX wieku na szczycie wieży zamontowano maszt radiowy.
  • W 2009 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody i równomiernego dostarczania jej do różnych obszarów miejskich lub miejskich. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:


Konstrukcja: Wieże ciśnień zazwyczaj mają formę wysokiej, pionowej konstrukcji zbiornika na wodę, umieszczonej na znacznej wysokości. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal czy beton, i posiada otwór na górze.

Funkcja: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do domów, firm i innych budynków w danym obszarze.

Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie różnicy wysokości wodostanu, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. Woda jest pompowana do zbiornika na górze wieży, gdzie magazynowana jest z wykorzystaniem potencjalnej energii grawitacyjnej. Im wyżej umiejscowiona jest wieża, tym wyższe ciśnienie w systemie.

Pompowanie wody: Woda jest pompowana do wieży ciśnień z niższego źródła, na przykład z ujęcia wody gruntowej lub rzeki, za pomocą specjalnych pomp wodociągowych. Proces ten często odbywa się w okresach niskiego zużycia wody, gdy jest dostępna nadwyżka wody.

Dostarczanie wody: Kiedy w danym obszarze występuje zapotrzebowanie na wodę, zawory otwierane są w odpowiednich miejscach, a woda spływa z wieży ciśnień do sieci wodociągowej, dostarczając ją do odbiorców. Ciśnienie utrzymywane jest nawet w przypadku chwilowych problemów z dostawą wody, co pozwala unikać awarii w dostawie.

Kontrola ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w regulowaniu ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest istotne dla zapewnienia równomiernego dostępu do wody w różnych obszarach miasta.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagającą w efektywnym zarządzaniu dostawą wody. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co ma kluczowe znaczenie dla codziennego życia mieszkańców.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie