Szymankowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Szymankowie to nieczynny obiekt kolejowy, który znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Szymankowo na linii Tczew – Malbork. Została wybudowana w 1928 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wzniesiona z cegły, obłożona białym tynkiem. Ma wysokość 22 metry i kształt cylindryczny. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.

Wieża ciśnień była wykorzystywana do dostarczania wody do parowozów. W latach 60. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pozostaje nieużytkowana. W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja, która ma zakończyć się w 2023 roku. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcje kulturalno-turystyczne. Wieża ciśnień jest jednym z symboli Szymankowa. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek. Z tarasu widokowego na jej szczycie można podziwiać panoramę okolicy.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Szymankowo:

  • Wieża jest wyposażona w wodowskaz, oświetlony w nocy, umożliwiający obserwację poziomu wody w zbiorniku z terenu stacji kolejowej.
  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów wojskowych.
  • W latach 60. XX wieku na szczycie wieży zamontowano maszt radiowy.

Wieża ciśnień to struktura używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jej głównym celem jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów miejskich lub miejskich. Poniżej znajdują się kluczowe informacje dotyczące wieży ciśnień:

Budowa: Wieże ciśnień mają zazwyczaj formę wysokiej, pionowej konstrukcji zbiornika na wodę. Konstrukcja ta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak beton, stal czy inne materiały wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Zbiornik jest zazwyczaj umieszczony na znacznej wysokości, co umożliwia wykorzystanie siły grawitacji do utrzymania ciśnienia.

Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie różnicy wysokości wodostanu, generując ciśnienie hydrostatyczne. Woda jest pompowana do zbiornika na górze wieży, a potem rozprowadzana jest w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej. Im wyżej umieszczona jest wieża, tym większe jest ciśnienie w systemie.

Pompowanie wody: Woda jest pompowana do wieży z niższych źródeł, takich jak ujęcia wody gruntowej czy rzeki. Pompowanie często odbywa się w okresach niskiego zużycia wody, co pozwala na magazynowanie wody w wieży na późniejsze użycie.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest kluczowe dla skutecznego dostarczania wody do różnych obszarów miasta. Dzięki nim można zminimalizować fluktuacje ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zapewnienie ciągłości dostawy: Wieże ciśnień umożliwiają utrzymanie ciśnienia nawet w przypadku chwilowych problemów z dostawą wody, co jest istotne dla uniknięcia przerw w dostępie do wody.

Zawory i pompy: W systemach wież ciśnień często stosuje się zawory i pompy do precyzyjnej kontroli przepływu wody i utrzymania optymalnego ciśnienia w sieci.

Wieże ciśnień stanowią ważny element infrastruktury wodociągowej, pomagając w efektywnym zarządzaniu dostawą wody w obszarach miejskich i miejskich. Ich rola polega na zapewnieniu nieprzerwanej, skutecznej i równomiernej dostawy wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie