Toruń - wieża ciśnień

 W Toruniu znajdują się dwie wieże ciśnień:


Wieża ciśnień na Bielanach, zbudowana w 1893 roku, o wysokości 30 metrów. Pierwotnie była wykorzystywana jako element infrastruktury Twierdzy Toruń, a następnie jako stacja wodociągowa. Obecnie nie jest użytkowana i stanowi punkt widokowy.

Toruń - wieża ciśnień / @ Edyp

Kolejowa wieża ciśnień, zbudowana w latach 1941-1943, o wysokości 40 metrów. Była przeznaczona do zaopatrywania w wodę parowozów. Obecnie jest wykorzystywana jako budynek mieszkalny.

Wieża ciśnień na Bielanach - Toruń

Wieża ciśnień na Bielanach znajduje się przy ulicy św. Józefa 25. Jest to obiekt murowany, w stylu neorenesansowym. Posiada cylindryczną podstawę o średnicy 12 metrów i zwieńczona jest tarasem widokowym. W środku znajdują się trzy zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 400 metrów sześciennych.

Wieża została wybudowana w 1893 roku wraz z całą stacją wodociągową. Pierwotnie była wykorzystywana jako element infrastruktury Twierdzy Toruń. W latach 1907-1914 była podłączona do miejskiej sieci wodociągowej. Po II wojnie światowej wieża została odbudowana i ponownie włączona do miejskiej sieci.

Obecnie wieża nie jest użytkowana i stanowi punkt widokowy. Z tarasu widokowego rozpościera się panorama na Toruń i okolice.

Kolejowa wieża ciśnień w Toruniu

Kolejowa wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Akacjowej 19. Jest to obiekt żelbetowy, w stylu modernistycznym. Posiada cylindryczną podstawę o średnicy 12 metrów i zwieńczona jest tarasem widokowym. W środku znajdują się dwa zbiorniki na wodę o łącznej pojemności 600 metrów sześciennych.

Toruń - wieża ciśnień
Toruń - wieża ciśnień / @ PKO

Wieża została wybudowana w latach 1941-1943, w ramach planu "Otto". Była przeznaczona do zaopatrywania w wodę parowozów. Po II wojnie światowej wieża została przejęta przez Polskie Koleje Państwowe. Obecnie wieża jest wykorzystywana jako budynek mieszkalny. Na parterze znajdują się lokale użytkowe, a na piętrze i tarasie widokowym mieszkania.

Obie wieże ciśnień są cennymi zabytkami techniki. Są świadectwem rozwoju infrastruktury miejskiej w Toruniu w XIX i XX wieku.

Zasady działania wieży ciśnień w Toruniu :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej głównym celem jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w okolicy, co umożliwia skuteczne zaopatrzenie w wodę gospodarstw domowych, przemysłu oraz straży pożarnej. Oto kilka podstawowych zasad działania wieży ciśnień:

Zasada fizyczna: Wysokość wieży ciśnień generuje ciśnienie wody, które jest proporcjonalne do jej wysokości. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie.

Pompa podnosząca ciśnienie: Woda jest pompowana do wieży ciśnień za pomocą pompy. Kiedy poziom wody w wieży jest niski, pompa jest uruchamiana, aby napełnić ją wodą.

Zbiornik z wodą: Woda jest przechowywana w dużej zbiornik w górnej części wieży. Gdy ciśnienie wody w sieci wodociągowej spada poniżej ustalonego poziomu, woda jest zwalniana z zbiornika, aby zwiększyć ciśnienie.

Zawór wypływowy: W dolnej części wieży znajduje się zawór wypływowy, który kontroluje wypływ wody z wieży do sieci wodociągowej. Gdy ciśnienie wody w sieci spada, zawór jest otwierany, a woda opada z wieży, zwiększając ciśnienie w sieci.

Monitorowanie poziomu wody: System wieży ciśnień jest wyposażony w czujniki monitorujące poziom wody w zbiorniku. Kiedy poziom wody spada poniżej określonego poziomu, pompa jest włączana, aby napełnić zbiornik.

Zasilanie awaryjne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy zasilania awaryjnego, takie jak generatory, aby zapewnić ciśnienie wody nawet w przypadku braku zasilania elektrycznego.

Konserwacja i utrzymanie: Regularna konserwacja i utrzymanie są kluczowe dla prawidłowego działania wieży ciśnień. Obejmuje to czyszczenie zbiorników, sprawdzanie zaworów i czujników oraz regularne testowanie systemów zapewniających ciśnienie wody.

Te zasady działania są ogólnymi wytycznymi, ale mogą się różnić w zależności od konkretnego projektu i konfiguracji danej wieży ciśnień. 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie