Unisław Pomorski - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Unisławiu Pomorskim to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w latach 1891-1893 w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej. Jest to wieża o wysokości 25 metrów, o rzucie ośmioboku. Jej podstawa ma wymiary 12,5 x 12,5 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Bydgoszcz - Chełmża. Została zmodernizowana w 1927 roku, kiedy to wymieniono drewniane wsporniki zbiornika na żelbetowe.

W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2004 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2010 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Unisławiu Pomorskim. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę.

Wieża ciśnień w Unisławiu Pomorskim jest jednym z ciekawszych zabytków w regionie. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z końca XIX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Unisławiu Pomorskim:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/434/1-10 z 2004 roku.
  • W wieży znajduje się 12 żeber okalających budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2010 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • W 2019 roku wieża została odznaczona nagrodą "Zabytek Zadbany" przyznawaną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jeśli będziesz kiedyś w Unisławiu Pomorskim, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to struktura używana do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym oraz do przechowywania wody na wypadek awarii lub szczytowego zapotrzebowania. Jej zasady działania obejmują następujące kroki:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika, kiedy zużycie wody jest niskie, na przykład w nocy, aby zapewnić rezerwę na okresy zwiększonego zapotrzebowania.

Ciśnienie hydrostatyczne: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest generowane przez masę wody znajdującej się nad poziomem punktu pomiarowego.

Zawór wypływowy: Dolna część wieży zawiera zawór wypływowy, który jest kontrolowany przez system monitorowania ciśnienia wody. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, pozwalając wodzie opadać z wieży i zwiększając ciśnienie w sieci.

Pompy uzupełniające: W razie potrzeby, gdy poziom wody w wieży spada znacznie poniżej ustalonego poziomu, pompy uzupełniające mogą być używane do dodatkowego napełnienia zbiornika.

Zasilanie awaryjne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w zasilanie awaryjne, takie jak generatory, aby zapewnić ciśnienie wody nawet w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Monitorowanie i konserwacja: System wieży ciśnień jest regularnie monitorowany, a konserwacja jest przeprowadzana w celu zapewnienia jego sprawności. Obejmuje to czyszczenie zbiorników, sprawdzanie i konserwację pomp i zaworów, oraz regularne testowanie systemów zapewniających ciśnienie wody.

Działanie wieży ciśnień opiera się na prostych zasadach fizycznych i konstrukcyjnych, które umożliwiają skuteczne zapewnienie ciśnienia wody w systemie wodociągowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie