Ustka - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ustce to nieczynny obiekt przemysłowy, który znajduje się na terenie stoczni pomiędzy ulicami Dworcową i Słupską. Została wybudowana w 1878 roku i jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Budowla jest wzniesiona z czerwonej cegły, z cylindrycznym zbiornikiem na wodę zakrytym za odeskowaniem głowicy. Ma wysokość 25 metrów.

Ustka - wieża ciśnień
Ustka - wieża ciśnień / @ Antekbojar

Wieża ciśnień została wybudowana na potrzeby kolei. Była wykorzystywana do dostarczania wody do parowozów. W latach 60. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pozostaje nieużytkowana. Obecnie wieża jest własnością miasta Ustka. W 2022 roku rozpoczęły się prace nad jej renowacją. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcję kulturalno-turystyczną. Planowane jest utworzenie na jej szczycie tarasu widokowego, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień w Ustce jest jednym z najstarszych obiektów przemysłowych w mieście. Jest to ważna pamiątka po historii Ustki jako kurortu nadmorskiego.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Ustce:

  • Wieża jest jedyną wieżą ciśnień w Ustce.
  • Wieża jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.
  • W 2022 roku rozpoczęły się prace nad jej renowacją.
  • Po renowacji wieża będzie pełnić funkcję kulturalno-turystyczną.

Wieża ciśnień to konstrukcja stosowana w systemach wodociągowych w celu utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów miejskich lub miejskich. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:


Budowa: Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi, pionowymi konstrukcjami, zbudowanymi z trwałych materiałów, takich jak beton czy stal. Mogą mieć różne kształty, ale najczęściej mają formę cylindra zbiornika na wodę.

Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie wykorzystania potencjalnej energii grawitacyjnej wody do utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na znacznej wysokości, co generuje ciśnienie wodne w całym systemie.

Pompowanie wody: Woda jest pompowana do wieży z niższego źródła, na przykład z ujęcia wody gruntowej, rzeki czy zbiornika retencyjnego. Pompowanie wody odbywa się zazwyczaj w okresach niskiego zużycia, kiedy jest dostępna nadwyżka wody.

Magazynowanie wody: Po pompowaniu woda gromadzi się w zbiorniku na górze wieży, który pełni rolę magazynu. Im wyżej umiejscowiona jest wieża, tym większe jest ciśnienie wody w systemie.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu można zapewnić równomierne dostarczanie wody do różnych obszarów i budynków, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę jest zmiennie.

Dostarczanie wody: Kiedy w danym obszarze występuje zapotrzebowanie na wodę, otwiera się zawory, a woda opływa zbiornik i kieruje się w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień pełni istotną rolę w zarządzaniu infrastrukturą wodociągową, umożliwiając efektywne dostarczanie wody do mieszkańców, firm i instytucji. Jej obecność w systemie wodociągowym pomaga w utrzymaniu stabilnego ciśnienia, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania sieci wodociągowej.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie