Wąbrzeźno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wąbrzeźnie to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1908 roku w stylu neogotyckim, z cegły ceramicznej. Jest to wieża o wysokości 20 metrów, o rzucie prostokąta. Jej podstawa ma wymiary 12 x 16 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 35 m3.

Wąbrzeźno - wieża ciśnień
Wąbrzeźno - wieża ciśnień / @ geo573

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Toruń - Chełmża. Była połączona z budynkiem przepompowni.

W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2015 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2017 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Wąbrzeźnie. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień w Wąbrzeźnie jest jednym z ciekawszych zabytków w mieście. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Wąbrzeźnie:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/435/1-10 z 2015 roku.
  • W wieży znajdują się 4 żebra okalające budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2017 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • Jeśli będziesz kiedyś w Wąbrzeźnie, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.


Porównanie wież ciśnień w Wąbrzeźnie, Warlubiu i Unisławiu Pomorskim


Wszystkie trzy wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice. Wieża ciśnień w Wąbrzeźnie jest najmniejsza z trzech. Ma również inny kształt - prostokątny, podczas gdy wieże w Warlubiu i Unisławiu Pomorskim mają kształt ośmiokątny.

Wieże w Warlubiu i Unisławiu Pomorskim są również wyższe od wieży w Wąbrzeźnie. Wieża w Warlubiu ma wysokość 25 metrów, a wieża w Unisławiu Pomorskim - 20 metrów. Wieża w Wąbrzeźnie ma wysokość tylko 20 metrów.

Wszystkie trzy wieże są cennymi przykładami architektury kolejowej i stanowią atrakcję turystyczną swoich miejscowości.

Zasady działania wieży ciśnień 

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu prostych zasad fizycznych, aby przechowywać wodę i utrzymywać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę umieszczony na wysokości, co umożliwia gromadzenie wody. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, aby zapewnić zapasy na okresy zwiększonego zapotrzebowania.

Ciśnienie hydrostatyczne: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest generowane przez masę wody znajdującą się nad poziomem punktu pomiarowego.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień jest wyposażona w zawór, który kontroluje wypływ wody do sieci wodociągowej. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, pozwalając wodzie z wieży na zwiększenie ciśnienia w sieci.

Pompy uzupełniające: W razie potrzeby, gdy poziom wody w wieży spada poniżej ustalonego poziomu, pompy uzupełniające mogą być używane do pompowania dodatkowej wody do zbiornika.

Zasilanie awaryjne: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w zasilanie awaryjne, na przykład generatory, aby zapewnić ciśnienie wody nawet w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Monitorowanie i konserwacja: System wieży ciśnień jest regularnie monitorowany, a konserwacja jest przeprowadzana w celu zapewnienia jego sprawności. Obejmuje to czyszczenie zbiorników, kontrolę pomp i zaworów oraz regularne testowanie systemów zapewniających ciśnienie wody.

Działanie wieży ciśnień opiera się na prostych zasadach fizycznych i konstrukcyjnych, które umożliwiają skuteczne utrzymanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie