Władysławowo - wieża ciśnień

 Władysławowo wieża ciśnień to nieczynny obiekt przemysłowy, który znajduje się w pobliżu dworca kolejowego na ulicy Towarowej. Została wybudowana około 1930 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wzniesiona z cegły, obłożona białym tynkiem. Ma wysokość 25 metrów i kształt cylindryczny. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.

Władysławowo - wieża ciśnień
Władysławowo - wieża ciśnień / @ GringoPL

Wieża ciśnień została wybudowana na potrzeby kolei. Była wykorzystywana do dostarczania wody do parowozów. W latach 60. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pozostaje nieużytkowana. Obecnie wieża jest własnością miasta Władysławowo. W 2022 roku rozpoczęły się prace nad jej renowacją. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcję kulturalno-turystyczną. Planowane jest utworzenie na jej szczycie tarasu widokowego, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta.

Wieża ciśnień we Władysławowie jest jednym z symboli miasta. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek.

Wieża ciśnień to struktura stosowana w systemach wodociągowych w celu utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów miejskich lub miejskich. Poniżej przedstawiam kluczowe informacje dotyczące wieży ciśnień:

Budowa: Wieże ciśnień mają zazwyczaj formę wysokiej, pionowej konstrukcji zbiornika na wodę, który jest umieszczony na znacznej wysokości. Zbiornik ten może mieć różne kształty, w tym cylindryczny, stożkowy lub sześcienny. Materiały używane do budowy mogą obejmować beton, stal, czy inne materiały wytrzymałe.

Zasada działania: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie różnicy wysokości wodostanu, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. Woda jest pompowana do zbiornika na górze wieży, a potem rozprowadzana jest w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej. Im wyżej umieszczona jest wieża, tym większe jest ciśnienie w systemie.

Pompowanie wody: Woda jest pompowana do wieży z niższego źródła, na przykład z ujęcia wody gruntowej, rzeki lub zbiornika retencyjnego. Pompowanie często zachodzi w okresach niskiego zużycia wody, kiedy jest dostępna nadwyżka wody.

Magazynowanie wody: Woda zgromadzona w zbiorniku na górze wieży działa jako rezerwuar. To magazynowanie umożliwia dostarczanie wody zgodnie z zapotrzebowaniem, nawet gdy źródło wody nie jest dostępne lub jest ograniczone.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co jest kluczowe dla równomiernej i skutecznej dystrybucji wody do różnych obszarów.

Dostarczanie wody: Kiedy w danym obszarze występuje zapotrzebowanie na wodę, zawory otwierane są, a woda opływa zbiornik i kieruje się w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w infrastrukturze wodociągowej, pomagając w efektywnym zarządzaniu dostawą wody. Jej obecność pozwala na utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest kluczowe dla zapewnienia nieprzerwanej dostawy wody do mieszkańców i firm.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie