Wągrowiec - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wągrowcu znajduje się w centrum miasta, przy ulicach Średniej i Paderewskiego. Została wybudowana w 1913 roku przez Koleje Niemieckie (Deutsche Reichsbahn) jako część parowozowni. Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z cylindrycznego trzonu i cylindrycznej żelbetowej głowicy przykrytej kopułą z iglicą. W trzonie wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m³.

Wągrowiec - wieża ciśnień
Wągrowiec - wieża ciśnień / @ Lichen99

Wieża ciśnień w Wągrowcu jest przykładem architektury industrialnej. Jej bryła jest prosta i symetryczna, a materiały użyte do jej budowy są wysokiej jakości. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście.

W 2023 roku wieża ciśnień została wystawiona na sprzedaż przez Polskie Koleje Państwowe. Cena wywoławcza za całość (wieża, budynki gospodarcze i teren) wyniosła 2,13 miliona złotych. Nabywca nie został jeszcze wyłoniony. W przypadku sprzedaży wieży ciśnień istnieje możliwość jej adaptacji na różne cele, np. na punkt widokowy, przestrzeń kulturalną lub gastronomiczną.

Zasady działania wieży ciśnień w Wągrowcu :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych w celu utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jej funkcją jest zapewnienie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, co umożliwia równomierne dostarczanie wody do użytkowników, niezależnie od zmiennego zapotrzebowania na wodę.


Oto kilka kluczowych cech wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień działa jako zbiornik wody, który magazynuje pewną ilość wody. Woda jest podnoszona do wieży w okresach niskiego zapotrzebowania i opuszczana w okresach wysokiego zapotrzebowania. To pozwala na równomierną dystrybucję wody i utrzymanie stałego ciśnienia w sieci.


Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień umożliwia regulację ciśnienia w sieci wodociągowej. Jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, woda jest pompowana do wieży, zwiększając jej poziom i generując ciśnienie. W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia nadmiar wody jest odprowadzany.


Ciągłość dostawy wody: Dzięki magazynowaniu wody, wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu ciągłej dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp czy innych zakłóceń w systemie wodociągowym.


Zabezpieczenia: Wieże ciśnień są wyposażone w różne mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają nadmiernemu ciśnieniu i zabezpieczają strukturę przed uszkodzeniem.


Projektowanie i lokalizacja: Projektowanie wieży ciśnień uwzględnia lokalne warunki topograficzne, potrzeby społeczności oraz parametry techniczne, takie jak wysokość wieży, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie w danej lokalizacji.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, wspomagającym utrzymanie efektywnego systemu dostarczania wody do społeczności. Jej rola jest szczególnie istotna w utrzymaniu stabilności ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnieniu ciągłej i nieprzerwanej dostawy wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie