Warlubie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Warlubiu to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w latach 1902-1903 w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej. Jest to wieża o wysokości 25 metrów, o rzucie ośmioboku. Jej podstawa ma wymiary 12,5 x 12,5 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Warlubie - wieża ciśnień
Warlubie - wieża ciśnień / @ Zbigniew Zieliński

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Pruszcz Gdański - Tczew - Malbork. Została zmodernizowana w 1927 roku, kiedy to wymieniono drewniane wsporniki zbiornika na żelbetowe. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2005 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2010 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Warlubiu. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień w Warlubiu jest jednym z ciekawszych zabytków w regionie. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Warlubiu:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/525/1-10 z 2005 roku.
  • W wieży znajduje się 12 żeber okalających budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2010 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • W 2019 roku wieża została odznaczona nagrodą "Zabytek Zadbany" przyznawaną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
  • Jeśli będziesz kiedyś w Warlubiu, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.


Porównanie wież ciśnień w Warlubiu i Unisławiu Pomorskim


Obie wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice. Wieża ciśnień w Warlubiu jest nieco wyższa i ma większy zbiornik wody. Jej podstawa jest również nieco szersza. Wieża w Unisławiu Pomorskim ma natomiast 12 żeber okalających budynek, podczas gdy wieża w Warlubiu ma tylko 8. Obie wieże są cennymi przykładami architektury kolejowej i stanowią atrakcję turystyczną swoich miejscowości.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie