Więcbork - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Więcborku to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1894 roku w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej. Jest to wieża o wysokości 25 metrów, o rzucie ośmioboku. Jej podstawa ma wymiary 12,5 x 12,5 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Więcbork - wieża ciśnień
Więcbork - wieża ciśnień / @ MOs810

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Chojnice - Nakło nad Notecią. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2019 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2021 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest udostępniana zwiedzającym.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Więcborku. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień w Więcborku jest jednym z ciekawszych zabytków w mieście. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z końca XIX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Więcborku:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/526/1-10 z 2019 roku.
  • W wieży znajduje się 12 żeber okalających budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2021 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • Porównanie wież ciśnień w Więcborku, Unisławiu Pomorskim i Warlubiu

Wszystkie trzy wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice.

Wieża ciśnień w Więcborku jest wyższa od wież w Unisławiu Pomorskim i Warlubiu. Ma również inny kształt - ośmiokątny, podczas gdy wieże w Unisławiu Pomorskim i Warlubiu mają kształt prostokątny.

Wieża ciśnień w Więcborku ma 12 żeber okalających budynek, podczas gdy wieże w Unisławiu Pomorskim i Warlubiu mają po 8 żeber.

Wszystkie trzy wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury kolejowej. Zostały wybudowane w podobnym czasie i w podobnym stylu, ale mają pewne różnice. Wieża ciśnień w Więcborku jest wyższa i ma inny kształt. Wszystkie trzy wieże są jednak atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, które warto odwiedzić.

Podsumowanie

Wieża ciśnień w Więcborku to ciekawy zabytek architektury kolejowej. Jest cennym przykładem budownictwa z końca XIX wieku. Wieża jest udostępniana zwiedzającym, więc każdy może zobaczyć jej wnętrze i podziwiać widok z tarasu widokowego.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Więcborku:

  • Wieża została wybudowana przez przedsiębiorstwo budowlane "Schaffgotsch" z Berlina.
  • W czasie II wojny światowej wieża była wykorzystywana przez Niemców do celów militarnych.
  • W latach 50. XX wieku wieża została zmodernizowana.
  • W latach 90. XX wieku wieża została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę.
  • W 2019 roku wieża została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont.
  • W 2021 roku wieża została odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Podstawowe funkcje wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Głównym zadaniem wieży ciśnień jest przechowywanie zapasów wody. Woda jest pompowana do wieży w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, aby zabezpieczyć dostawy na okresy zwiększonego zużycia lub w razie awarii.

Utrzymywanie ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, wieża ciśnień generuje ciśnienie wodę w systemie wodociągowym. Ciśnienie to pozwala na skuteczne dostarczanie wody do odbiorców na różnych wysokościach oraz w różnych odległościach od źródła wody.

Zapewnienie stabilności dostaw wody: Wieża ciśnień pełni funkcję bufora, magazynując wodę w okresach niskiego zużycia i uwalniając ją w sieć wodociągową w razie potrzeby, co zapewnia stabilność dostaw wody.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe: Niektóre wieże ciśnień są wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych, gdzie mogą dostarczać odpowiednią ilość wody i ciśnienia dla straży pożarnej w razie pożaru.

Redukcja obciążenia pomp: Wieża ciśnień może również pomóc w redukcji obciążenia pomp poprzez magazynowanie wody w okresach niskiego zużycia, co zmniejsza potrzebę ciągłej pracy pomp.

Wieża ciśnień jest zazwyczaj wykonana z betonu, stali lub innego materiału odpornego na działanie wody. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych i konstrukcyjnych, a jej obecność w systemie wodociągowym jest kluczowa dla zapewnienia niezawodnych dostaw wody do społeczności.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie