Wieleń - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wieluniu znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Wieluń Dąbrowa, przy ulicy Torowej. Została wybudowana w 1926 roku przez Koleje Polskie jako część stacji kolejowej. Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z cylindrycznego trzonu i cylindrycznej żelbetowej głowicy przykrytej kopułą z iglicą. W trzonie wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m³.

Wieża ciśnień w Wieluniu jest przykładem architektury industrialnej. Jej bryła jest prosta i symetryczna, a materiały użyte do jej budowy są wysokiej jakości. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście. W 2023 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków.

W ostatnich latach pojawiły się pomysły na adaptację wieży ciśnień na różne cele, np. na punkt widokowy, przestrzeń kulturalną lub gastronomiczną. Jednakże, na razie obiekt pozostaje niewykorzystany.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Wieluniu:


  • Wieża została wybudowana z betonu zbrojonego.
  • W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona przez bombardowania.
  • W latach 90. XX wieku wieża została wyremontowana.
  • Wieża jest dostępna dla zwiedzających.


Zasady funkcjonowania wieży ciśnień w Wieleniu :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody w sieci. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie równomiernego i stabilnego dostarczania wody do użytkowników, nawet w przypadku zmiennego zapotrzebowania na wodę. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:


Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na wieży, co generuje ciśnienie. To ciśnienie jest wykorzystywane do napędzania wody przez sieć wodociągową.

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika wody. Woda jest pompowana do wieży w okresach niskiego zapotrzebowania, a następnie opuszczana, gdy zapotrzebowanie jest większe. Magazynowanie wody pozwala na równomierne dostarczanie wody i utrzymanie ciśnienia w sieci.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień umożliwia kontrolowanie ciśnienia wodociągowego. W przypadku zbyt niskiego ciśnienia woda jest pompowana do wieży, podnosząc poziom wody, co zwiększa ciśnienie. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, nadmiar wody jest odprowadzany.

Ciągłość dostawy wody: Dzięki magazynowaniu wody, wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu ciągłej dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp czy innego rodzaju zakłóceń w systemie wodociągowym.

Zabezpieczenia: Wieże ciśnień są wyposażane w różne zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, które chronią przed nadmiernym ciśnieniem w sieci wodociągowej.

Projektowanie i lokalizacja: Projektowanie wieży ciśnień uwzględnia lokalne warunki terenowe, potrzeby społeczności oraz parametry techniczne. Wysokość wieży jest starannie dobierana, aby uzyskać pożądane ciśnienie w danej lokalizacji.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym utrzymanie efektywnego i niezawodnego systemu dostarczania wody do społeczności. Jej rola jest istotna w zapewnianiu ciągłej i stabilnej dostawy wody.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie