Wierzchucin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wierzchucinie to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w latach 1925-1926 w stylu modernistycznym, z cegły ceramicznej. Jest to wieża o wysokości 20 metrów, o rzucie ośmioboku. Jej podstawa ma wymiary 12 x 12 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Chojnice - Laskowice Pomorskie. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2010 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2012 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana jako obiekt turystyczny.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Wierzchucinie. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień w Wierzchucinie jest jednym z ciekawszych zabytków w gminie Wierzchucin. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Wierzchucinie:

  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/436/1-10 z 2010 roku.
  • Wieża ma 8 żeber okalających budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2012 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • Jeśli będziesz kiedyś w Wierzchucinie, koniecznie odwiedź tę ciekawą wieżę.

Porównanie wież ciśnień w Wierzchucinie, Warlubiu i Unisławiu Pomorskim


  • Wszystkie trzy wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice.

  • Wieża ciśnień w Wierzchucinie jest najmniejsza z trzech. Ma również inny kształt - ośmiokątny, podczas gdy wieże w Warlubiu i Unisławiu Pomorskim mają kształt prostokątny.

  • Wieże w Warlubiu i Unisławiu Pomorskim są również wyższe od wieży w Wierzchucinie. Wieża w Warlubiu ma wysokość 25 metrów, a wieża w Unisławiu Pomorskim - 20 metrów. Wieża w Wierzchucinie ma wysokość tylko 20 metrów.

  • Wszystkie trzy wieże są cennymi przykładami architektury kolejowej i stanowią atrakcję turystyczną swoich miejscowości.

Wnioski

Wszystkie trzy wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury kolejowej. Zostały wybudowane w podobnym czasie i w podobnym stylu, ale mają pewne różnice. Wieża ciśnień w Wierzchucinie jest najmniejsza z trzech i ma inny kształt. Wszystkie trzy wieże są jednak atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, które warto odwiedzić.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody w sieci. Jest to jedna z kluczowych części infrastruktury wodociągowej, która odgrywa istotną rolę w dostarczaniu wody pitnej do społeczności.

Podstawowym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników w okolicy. Działanie wieży ciśnień opiera się na kilku kluczowych zasadach:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, takich jak noc, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w okresach zwiększonego zużycia lub w przypadku awarii.

Ciśnienie hydrostatyczne: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest generowane przez masę wody znajdującą się nad poziomem pomiarowym.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień jest wyposażona w zawór, który kontroluje wypływ wody z wieży do sieci wodociągowej. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, pozwalając wodzie na opadanie z wieży i zwiększając ciśnienie w sieci.

Monitorowanie i konserwacja: System wieży ciśnień jest regularnie monitorowany, a konserwacja jest wykonywana, aby zapewnić jego sprawne działanie. Obejmuje to czyszczenie zbiorników, kontrolę zaworów i pomp oraz regularne testowanie systemów zapewniających ciśnienie wody.

Wieża ciśnień jest więc niezbędnym elementem systemu wodociągowego, zapewniającym nie tylko przechowywanie wody, ale także utrzymanie stabilnego ciśnienia wody, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie