Włocławek - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień we Włocławku to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1908 roku w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej. Jest to wieża o wysokości 15 metrów, o rzucie kwadratu. Jej podstawa ma wymiary 12 x 12 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Włocławek - wieża ciśnień
Włocławek - wieża ciśnień / @ Mariochom

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Toruń - Włocławek. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2019 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2021 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest wykorzystywana jako siedziba firmy.

Wewnątrz wieży znajduje się sala biurowa, a na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień we Włocławku:

  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/433/1-10 z 2019 roku.
  • Wieża ma 4 żebra okalające budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2021 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.

Porównanie wież ciśnień we Włocławku, Więcborku, Unisławiu Pomorskim i Warlubiu

Wszystkie cztery wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice.

Wieża ciśnień we Włocławku jest najmniejsza z czterech. Ma również inny kształt - kwadratowy, podczas gdy wieże w Więcborku, Unisławiu Pomorskim i Warlubiu mają kształt ośmiokątny.

Wieże w Więcborku, Unisławiu Pomorskim i Warlubiu są wyższe od wieży we Włocławku.

Wieże w Więcborku i Warlubiu mają 12 żeber okalających budynek, podczas gdy wieża we Włocławku i wieża w Unisławiu Pomorskim mają po 4 żebra.

Wnioski :

Wszystkie cztery wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury kolejowej. Zostały wybudowane w podobnym czasie i w podobnym stylu, ale mają pewne różnice. Wieża ciśnień we Włocławku jest najmniejsza i ma inny kształt. Wszystkie cztery wieże są jednak atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, które warto odwiedzić.

Podsumowanie :

Wieża ciśnień we Włocławku to ciekawy zabytek architektury kolejowej. Jest cennym przykładem budownictwa z początku XX wieku. Wieża nie jest udostępniana zwiedzającym, ale można ją zobaczyć z zewnątrz.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że wieża ciśnień we Włocławku może zostać sprzedana. Nowy właściciel planuje przekształcić wieżę w hotel butikowy. Jeśli te plany się powiodą, wieża ciśnień stanie się kolejnym atrakcyjnym obiektem turystycznym we Włocławku.

Zasady działania wieży ciśnień we Włocławku :

Wieża ciśnień, nazywana także wieżą wodną, to struktura używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania ciśnienia wody w sieci. Główne zadania wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w okresach zwiększonego zużycia lub w razie awarii.

Utrzymanie ciśnienia: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest generowane przez ciężar kolumny wody znajdującej się nad poziomem pomiarowym.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień jest wyposażona w zawór, który kontroluje wypływ wody z wieży do sieci wodociągowej. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, umożliwiając wodzie z wieży zwiększenie ciśnienia w sieci.

Redukcja obciążenia pomp: Wieża ciśnień może również pomóc w redukcji obciążenia pomp poprzez magazynowanie wody w okresach niskiego zużycia, co zmniejsza potrzebę ciągłej pracy pomp.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który zapewnia stabilne dostawy wody dla społeczności oraz utrzymuje odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizycznych i konstrukcyjnych, a jej obecność w systemie wodociągowym jest kluczowa dla zapewnienia niezawodnych dostaw wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie