Wolsztyn - wieża ciśnień

 W Wolsztynie znajdują się dwie wieże ciśnień:

Wolsztyn - wieża ciśnień
Wolsztyn - wieża ciśnień / @ Izur

Wieża ciśnień przy parowozowni, wybudowana w latach 1906-1907, o wysokości 16,3 metrów. Wieża jest przykładem architektury industrialnej. Jej bryła jest prosta i symetryczna, a materiały użyte do jej budowy są wysokiej jakości. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście. 

Nowa wieża ciśnień, wybudowana w 1992 roku, o wysokości 40 metrów. Wieża jest wykorzystywana do dostarczania wody do miasta. 

Wieża ciśnień przy parowozowni :

Wieża ciśnień przy parowozowni została wybudowana w latach 1906-1907 przez Koleje Niemieckie (Deutsche Reichsbahn) jako część parowozowni w Wolsztynie. Wieża służyła do dostarczania wody do parowozów.

Wieża jest murowana z cegły klinkierowej. W dolnej części wieży znajduje się zbiornik stalowy typu Intze I, o pojemności 100 m³. Zbiornik jest podtrzymywany przez żelbetową konstrukcję.

W latach 2007-2008 wieża została wyremontowana. Dach został wykonany na nowo z kątowników i desek oraz przykryty papą. Zamocowano również nową stalową chorągiewkę zwieńczającą dach, z datą budowy – 1907. Starą chorągiewkę można obejrzeć w muzeum parowozowni.

Nowa wieża ciśnień w Wolsztynie :

Nowa wieża ciśnień została wybudowana w 1992 roku przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wolsztynie. Wieża jest wykorzystywana do dostarczania wody do miasta. Wieża jest żelbetowa, o konstrukcji cylindrycznej. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 200 m³.

Wieża jest dobrze widoczna z różnych części miasta. Jest ona jednym z symboli Wolsztyna.

Zasady działania wieży ciśnień w Wolsztynie :

Wieża ciśnień to struktura stosowana w systemach wodociągowych w celu utrzymania stabilnego ciśnienia wody w sieci. Głównym zadaniem wieży ciśnień jest równomierne i skuteczne dostarczanie wody do użytkowników, nawet w przypadku zmiennego zapotrzebowania. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Zasada działania: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na wieży. W wyniku różnicy wysokości wody pomiędzy wieżą a miejscem jej dostawy (np. domami), generuje się ciśnienie, które umożliwia płynięcie wody przez rury.

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni funkcję zbiornika wody. Woda jest pompowana do wieży w okresach niskiego zapotrzebowania, a następnie opuszczana w okresach wysokiego zapotrzebowania. To umożliwia utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień umożliwia regulację ciśnienia wodociągowego. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, woda jest pompowana do wieży, zwiększając poziom wody. W przypadku nadmiernego ciśnienia nadmiar wody może być odprowadzany lub kontrolowany za pomocą zaworów.

Ciągłość dostawy wody: Dzięki magazynowaniu wody, wieża ciśnień przyczynia się do ciągłej dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp czy innych zakłóceń w systemie wodociągowym.

Zabezpieczenia: Wieże ciśnień są wyposażane w różne zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, aby chronić przed nadmiernym ciśnieniem i zabezpieczyć cały system przed uszkodzeniem.

Projektowanie i lokalizacja: Projektowanie wieży ciśnień uwzględnia lokalne warunki topograficzne, potrzeby społeczności oraz parametry techniczne, takie jak wysokość wieży, aby osiągnąć optymalne ciśnienie w danej lokalizacji.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającym utrzymać efektywność i niezawodność systemu dostarczania wody do społeczności. Jej rola polega na utrzymaniu ciągłej i równomiernej dostawy wody do odbiorców.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie