Wrocki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień we Wrockach to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1902 roku w stylu neogotyckim, z cegły klinkierowej. Jest to wieża o wysokości 18 metrów, o rzucie ośmioboku. Jej podstawa ma wymiary 12 x 12 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Toruń - Bydgoszcz. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2015 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2017 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest udostępniana zwiedzającym.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei we Wrockach. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień we Wrockach jest jednym z ciekawszych zabytków w gminie Wrocki. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień we Wrockach:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/434/1-10 z 2015 roku.
  • Wieża ma 8 żeber okalających budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2017 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • Porównanie wież ciśnień we Wrockach, Wierzchucinie, Więcborku i Unisławiu Pomorskim

Wszystkie cztery wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice.

Wieża ciśnień we Wrockach jest najwyższa z czterech. Ma również inny kształt - ośmiokątny, podczas gdy wieże w Wierzchucinie, Więcborku i Unisławiu Pomorskim mają kształt prostokątny.

Wieże w Wierzchucinie, Więcborku i Unisławiu Pomorskim są niższe od wieży we Wrockach.

Wieże w Wierzchucinie i Unisławiu Pomorskim mają po 4 żebra okalające budynek, podczas gdy wieże we Wrockach i Więcborku mają po 8 żeber.

Wnioski

Wszystkie cztery wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury kolejowej. Zostały wybudowane w podobnym czasie i w podobnym stylu, ale mają pewne różnice. Wieża ciśnień we Wrockach jest najwyższa i ma inny kształt. Wszystkie cztery wieże są jednak atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, które warto odwiedzić.

Podsumowanie

Wieża ciśnień we Wrockach to ciekawy zabytek architektury kolejowej. Jest cennym przykładem budownictwa z początku XX wieku. Wieża jest udostępniana zwiedzającym, więc każdy może zobaczyć jej wnętrze i podziwiać widok z tarasu widokowego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, inaczej nazywana wieżą wodną, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne zadania wieży ciśnień obejmują:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, takich jak noc, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wodę w okresach zwiększonego zużycia lub w przypadku awarii.

Utrzymanie ciśnienia: Dzięki swojej wysokości, wieża ciśnień generuje ciśnienie wodę w systemie wodociągowym. Ciśnienie to pozwala na skuteczne dostarczanie wody do odbiorców na różnych wysokościach oraz w różnych odległościach od źródła wody.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień jest wyposażona w zawór regulacyjny, który kontroluje wypływ wody z wieży do sieci wodociągowej. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, umożliwiając wodzie z wieży zwiększenie ciśnienia w sieci.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe: Niektóre wieże ciśnień są wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych, gdzie mogą dostarczać odpowiednią ilość wody i ciśnienia dla straży pożarnej w razie pożaru.

Redukcja obciążenia pomp: Wieża ciśnień może również pomóc w redukcji obciążenia pomp poprzez magazynowanie wody w okresach niskiego zużycia, co zmniejsza potrzebę ciągłej pracy pomp.

Wieża ciśnień jest zazwyczaj wykonana z betonu, stali lub innego materiału, który jest odporny na działanie wody. Jej obecność w systemie wodociągowym jest niezbędna dla zapewnienia niezawodnych dostaw wody do społeczności i utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie