Wronki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień we Wronkach została wybudowana w 1893 roku, w ramach budowy zakładu karnego. Znajduje się na terenie ujęcia wody, pomiędzy budynkami mieszkalnymi dla strażników a budynkami gospodarczymi.

Wronki - wieża ciśnień
Wronki - wieża ciśnień / @ Roweromaniak

Wieża jest ceglana, o wysokości 30 metrów i średnicy 8,8 metra. Składa się z sześciu kondygnacji. Na pierwszym i drugim piętrze mieszkali strażnicy nadzorujący funkcjonowanie stacji wodociągowej wraz z rodzinami. Pompy tłokowe umieszczono w podpiwniczeniu. Były one napędzane ręcznie przez 12 więźniów, którzy pracowali około 6 godzin dziennie.

Wieża ciśnień jest przykładem architektury przemysłowej. Jej bryła jest prosta i symetryczna, a materiały użyte do jej budowy są wysokiej jakości. Wieża jest dobrze zachowana i stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych w mieście.

W 1994 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest udostępniona dla zwiedzających.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień we Wronkach:


  • Wieża została wybudowana według projektu radcy budowlanego Bohdana Giseviusa z Berlina.
  • Wieża jest najwyższym obiektem we Wronkach.
  • W czasie II wojny światowej wieża została uszkodzona przez bombardowania.
  • W latach 1994-1996 wieża została wyremontowana.

Wieża ciśnień jest symbolem Wronek. Jest to obiekt, który warto odwiedzić, aby poznać historię miasta i jego zabytki.

Zasady działania wieży ciśnień we Wronkach :

Wieża ciśnień to struktura używana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody w sieci. Głównym zadaniem wieży ciśnień jest zapewnienie równomiernej i stabilnej dostawy wody do użytkowników, nawet w przypadku zmiennego zapotrzebowania. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:

Zasada działania: Wieża ciśnień opiera się na zasadzie ciśnienia hydrostatycznego. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na wysokiej konstrukcji, takiej jak wieża. Różnica wysokości między poziomem wody w zbiorniku a miejscem docelowym dostarczania wody generuje ciśnienie, które napędza wodę przez sieć rur.

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień pełni rolę zbiornika wody. W okresach niskiego zapotrzebowania woda jest pompowana do wieży, podnosząc poziom wody. W okresach wysokiego zapotrzebowania woda jest opuszczana, utrzymując stałe ciśnienie w sieci.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień umożliwia kontrolę ciśnienia w sieci wodociągowej. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, woda jest pompowana do wieży, podnosząc jej poziom. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, nadmiar wody jest odprowadzany lub kontrolowany za pomocą zaworów.

Ciągłość dostawy wody: Dzięki magazynowaniu wody, wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu ciągłej dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp czy innych zakłóceń w systemie wodociągowym.

Zabezpieczenia: Wieże ciśnień są wyposażane w różne zabezpieczenia, takie jak zawory bezpieczeństwa, które chronią przed nadmiernym ciśnieniem w sieci.

Projektowanie i lokalizacja: Projektowanie wieży ciśnień uwzględnia lokalne warunki topograficzne, potrzeby społeczności oraz parametry techniczne, takie jak wysokość wieży, aby osiągnąć pożądane ciśnienie w danej lokalizacji.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, wspomagającym utrzymanie efektywnego systemu dostarczania wody do społeczności. Jej rola polega na utrzymaniu ciągłej i równomiernej dostawy wody do odbiorców.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie