Września - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień we Wrześni to zabytkowy obiekt, wpisany do rejestru zabytków w 2021 roku. Znajduje się przy ulicy Paderewskiego, w pobliżu dworca kolejowego.

Września - wieża ciśnień
Września - wieża ciśnień / @ Marcin Pietrzyk

Wieża została wybudowana w 1907 roku przez pruskie koleje państwowe. Ma konstrukcję żelbetową, o wysokości 43 metrów. Jej kształt jest cylindryczny, z charakterystycznym zwieńczeniem w formie kielicha. Na szczycie wieży znajduje się metalowy wiatrowskaz z ozdobną gałką i chorągiewką, na której wybito datę budowy obiektu.

Wieża pełniła funkcję magazynu wody dla parowozowni, która znajdowała się w pobliżu. Po likwidacji parowozowni w latach 70. XX wieku wieża została wyłączona z eksploatacji. W ostatnich latach pojawiły się pomysły na zagospodarowanie wieży ciśnień. Rozważano m.in. przekształcenie jej w wieżę widokową, kawiarnię lub galerię sztuki. Jednak do tej pory żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany.

Obecnie wieża ciśnień jest własnością PKP PLK, które planują jej remont. Po remoncie obiekt ma być udostępniony do zwiedzania.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień we Wrześni:

  • Jest to jedyna w Polsce wieża ciśnień o kształcie kielicha.
  • W 2013 roku wieża została wykorzystana jako plan filmowy do serialu "Czas honoru".
  • W 2016 roku wieża została podświetlona, co nadało jej nowego charakteru.

Zasady działania wieży ciśnień we Wrześni :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do gromadzenia wody pod ciśnieniem, zazwyczaj w celu zaopatrywania w wodę miejsca znajdujące się na niższym poziomie. Istnieje kilka różnych typów wież ciśnień, ale ich podstawowym celem jest utrzymanie stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto kilka podstawowych informacji na ten temat:

  • Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę umieszczony na wieży lub słupie. Woda jest pompowana do tego zbiornika, gdzie jest przechowywana do momentu użycia.

  • Ciśnienie: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokości, wieża ciśnień generuje ciśnienie, które pozwala na dostarczanie wody do miejsc o niższym poziomie terenu. Im wyżej umieszczona wieża, tym większe ciśnienie.

  • Grawitacyjne zasilanie wodą: Wieże ciśnień są często stosowane w systemach wodociągowych, które korzystają z zasady grawitacyjnego dostarczania wody. Woda spływa z wieży ciśnień, zasilając rurociągi i domy znajdujące się na niższych poziomach.

  • Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pozwalają na utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest istotne do zapewnienia równomiernego dostarczania wody do różnych miejsc.

  • Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę w systemach przeciwpożarowych, umożliwiając szybkie dostarczenie wody pod ciśnieniem w razie potrzeby.

Wieża ciśnień to istotny element infrastruktury miejskiej, który pomaga w efektywnym zarządzaniu dostarczaniem wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie