Zbąszyń - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zbąszyniu to zabytkowy obiekt, znajdujący się przy ulicy Tadeusza Rejtana, w pobliżu stacji kolejowej. Została wzniesiona w latach 1900-1901, w stylu neorenesansowym. Ma wysokość 38 metrów i jest zbudowana z czerwonej cegły.

Zbąszyń - wieża ciśnień
Zbąszyń - wieża ciśnień / @Lichen99

Wieża posiada charakterystyczny kształt gwiazdy, który nadaje jej wyjątkowy wygląd. W jej wnętrzu znajdują się dwa zbiorniki o pojemności 300 metrów sześciennych każdy. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta do 1999 roku.

Obecnie wieża ciśnień jest własnością miasta Zbąszyń. Jest wpisana do rejestru zabytków województwa lubuskiego. W ostatnich latach wieża ciśnień była przedmiotem kilku projektów rewitalizacji. W 2017 roku została odnowiona elewacja zewnętrzna obiektu. W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe wnętrza wieży. Po ich zakończeniu wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień w Zbąszyniu jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Jest to obiekt o wyjątkowej architekturze, który stanowi istotny element krajobrazu miasta.

Ważniejsze informacje o wieży ciśnień w Zbąszyniu:


  • Data budowy: 1900-1901
  • Styl architektoniczny: neorenesansowy
  • Wysokość: 38 metrów
  • Materiał: czerwona cegła
  • Pojemność zbiorników: 300 metrów sześciennych każdy
  • Status: własność miasta Zbąszyń
  • Rejestr zabytków: województwo lubuskie
  • Planowane udostępnienie do zwiedzania: 2023 rok

Zasady działania wieży ciśnień w Zbąszyniu :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do gromadzenia wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę, który jest umieszczony na znacznej wysokości. Woda jest zazwyczaj pompowana do tego zbiornika w okresach niskiego zużycia, a następnie uwalniana w okresach wysokiego zapotrzebowania, utrzymując równomierne ciśnienie w sieci wodociągowej.

Ciśnienie grawitacyjne: Zbiornik umieszczony na wysokości generuje ciśnienie grawitacyjne, które umożliwia dostarczanie wody do obszarów znajdujących się poniżej poziomu zbiornika. Im wyżej zbiornik, tym większe ciśnienie wody.

Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest kluczowe dla zapewnienia efektywnego dostarczania wody do mieszkańców i przedsiębiorstw.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę w systemach przeciwpożarowych, dostarczając duże ilości wody pod ciśnieniem w razie potrzeby, co jest istotne do zwalczania pożarów.

Zarządzanie szczytowym zużyciem: Wieże ciśnień umożliwiają zarządzanie zmiennością w zużyciu wody, zapewniając stabilne dostawy nawet w okresach wzmożonego zapotrzebowania, na przykład podczas godzin szczytu.

Zapobieganie wstrząsom hydraulicznym: Wieże ciśnień pomagają w zminimalizowaniu wstrząsów hydraulicznych w sieci wodociągowej, co może wystąpić w wyniku gwałtownego otwarcia lub zamknięcia zaworów.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, przyczyniając się do efektywnego i niezawodnego dostarczania wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie