Zblewo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Zblewie to nieczynny obiekt kolejowy, który znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Zblewo na linii Tczew – Chojnice. Została wybudowana w 1928 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest wzniesiona z cegły, obłożona białym tynkiem. Ma wysokość 22 metry i kształt cylindryczny. Na jej szczycie znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 m3.


Wieża ciśnień została wybudowana na potrzeby kolei. Była wykorzystywana do dostarczania wody do parowozów. W latach 60. XX wieku została wyłączona z eksploatacji i od tego czasu pozostaje nieużytkowana. Obecnie wieża jest własnością samorządu gminy Zblewo. W 2022 roku rozpoczęły się prace nad jej renowacją. Po renowacji wieża będzie pełnić funkcję kulturalno-turystyczną. Planowane jest utworzenie na jej szczycie tarasu widokowego, z którego będzie można podziwiać panoramę okolicy.

Wieża ciśnień w Zblewie jest jednym z symboli miejscowości. Jest to popularne miejsce spacerów i wycieczek.

Oto kilka ciekawostek o wieży ciśnień w Zblewie:


  • Wieża jest identyczna z wieżą ciśnień w Czersku, która również jest nieczynna i czeka na remont.
  • Wieża jest jednym z nielicznych obiektów kolejowych w Polsce, które są wpisane do rejestru zabytków.
  • W 2022 roku wieża została odsłonięta z zieleni, która porosła ją w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Dzięki temu jej stan techniczny został dokładnie zbadany i można było rozpocząć prace remontowe.

Wieża ciśnień to struktura stosowana w systemach wodociągowych do utrzymania i regulacji ciśnienia wody. Jest to rodzaj konstrukcji, której głównym celem jest zapewnienie równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów miejskich lub miejskich. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących wieży ciśnień:


Budowa: Wieże ciśnień są zazwyczaj wysokimi, pionowymi konstrukcjami, które zawierają zbiornik na wodę. Zbiornik ten może mieć różne kształty, takie jak cylindryczny, stożkowy lub sześcienny. Materiały używane do budowy wież ciśnień obejmują beton, stal i inne wytrzymałe materiały.

Zasada działania: Wieża ciśnień działa na zasadzie różnicy wysokości wodostanu, co generuje ciśnienie hydrostatyczne. Woda jest pompowana do zbiornika na górze wieży, a następnie, dzięki grawitacji, jest rozprowadzana w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej. Im wyżej umiejscowiona jest wieża, tym większe jest ciśnienie w systemie.

Pompowanie wody: Woda jest zazwyczaj pompowana do wieży z niższego źródła, takiego jak ujęcie wody gruntowej, rzeka czy zbiornik retencyjny. Pompowanie wody zazwyczaj odbywa się w okresach niskiego zużycia wody, kiedy dostępna jest nadwyżka wody.

Magazynowanie wody: Woda zgromadzona w zbiorniku na górze wieży pełni rolę rezerwuaru. To magazynowanie pozwala na elastyczne dostosowywanie dostawy wody do zmieniającego się zapotrzebowania.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają w utrzymaniu stałego ciśnienia w systemie wodociągowym, co jest kluczowe dla równomiernego dostarczania wody do różnych obszarów.

Dostarczanie wody: Kiedy w danym obszarze występuje zapotrzebowanie na wodę, zawory są otwierane, a woda z wieży kieruje się w dół, dostarczając wodę do sieci wodociągowej.

Wieża ciśnień pełni ważną rolę w infrastrukturze wodociągowej, umożliwiając efektywne dostarczanie wody do społeczności. Jej obecność pozwala na utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie, co jest kluczowe dla zapewnienia nieprzerwanej dostawy wody do mieszkańców i firm.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie