Żnin - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Żninie to zabytkowy budynek zlokalizowany w pobliżu dworca kolejowego. Została wybudowana w 1901 roku w stylu neogotyckim, z cegły ceramicznej. Jest to wieża o wysokości 22 metry, o rzucie prostokąta. Jej podstawa ma wymiary 12 x 16 metrów. W wieży znajduje się zbiornik wody o pojemności 100 m3.


Wieża ciśnień została wybudowana w celu zapewnienia dostępu do wody dla parowozów jeżdżących po linii kolejowej Bydgoszcz - Inowrocław. W latach 90. XX wieku wieża ciśnień została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. W 2010 roku została zakupiona przez prywatnego właściciela, który rozpoczął jej remont. W 2012 roku wieża została odrestaurowana i obecnie jest udostępniana zwiedzającym.

Wewnątrz wieży znajduje się sala wystawowa, w której prezentowane są eksponaty związane z historią kolei w Żninie. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się widok na okolicę. Wieża ciśnień w Żninie jest jednym z ciekawszych zabytków w mieście. Jest cennym przykładem architektury kolejowej z początku XX wieku.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Żninie:


  • Wieża jest wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/435/1-10 z 2010 roku.
  • Wieża ma 4 żebra okalające budynek, które nadają jej charakterystyczny wygląd.
  • W 2012 roku wieża została pokryta nowym dachem wykonanym z blachy miedzianej.
  • Porównanie wież ciśnień w Żninie, Wierzchucinie, Więcborku i Wrockach


Wszystkie cztery wieże są zabytkowymi obiektami kolejowymi, wybudowanymi w podobnym czasie i w podobnym stylu. Mają jednak pewne różnice.


  • Wieża ciśnień w Żninie jest najwyższa z czterech. Ma również inny kształt - prostokątny, podczas gdy wieże w Wierzchucinie, Więcborku i Wrockach mają kształt ośmiokątny.
  • Wieże w Wierzchucinie, Więcborku i Wrockach są niższe od wieży w Żninie.
  • Wieże w Wierzchucinie i Unisławiu Pomorskim mają po 4 żebra okalające budynek, podczas gdy wieże we Wrockach i Więcborku mają po 8 żeber.

Wnioski

Wszystkie cztery wieże ciśnień są cennymi zabytkami architektury kolejowej. Zostały wybudowane w podobnym czasie i w podobnym stylu, ale mają pewne różnice. Wieża ciśnień w Żninie jest najwyższa i ma inny kształt. Wszystkie cztery wieże jednak atrakcyjnymi obiektami turystycznymi, które warto odwiedzić.

Podsumowanie

Wieża ciśnień w Żninie to ciekawy zabytek architektury kolejowej. Jest cennym przykładem budownictwa z początku XX wieku. Wieża jest udostępniana zwiedzającym, więc każdy może zobaczyć jej wnętrze i podziwiać widok z tarasu widokowego.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja stosowana w systemach wodociągowych do przechowywania wody oraz utrzymania ciśnienia w sieci. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników na różnych wysokościach oraz w różnych odległościach od źródła wody.

Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zbiornik umieszczony na jej szczycie, który służy do przechowywania wody. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal, czy kompozyty.

Wysokość wieży: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w systemie. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie. Ciśnienie to jest generowane przez ciężar kolumny wody znajdującej się nad poziomem pomiarowym.

Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień jest wyposażona w zawór regulacyjny, który kontroluje wypływ wody z wieży do sieci wodociągowej. Kiedy ciśnienie w sieci spada poniżej ustalonego poziomu, zawór otwiera się, umożliwiając wypływ wody z wieży i zwiększając ciśnienie w sieci.

Pompy uzupełniające: W razie potrzeby, gdy poziom wody w zbiorniku wieży spada poniżej ustalonego poziomu, pompy uzupełniające mogą być używane do pompowania dodatkowej wody do zbiornika.

Monitorowanie i konserwacja: Wieże ciśnień są regularnie monitorowane, a konserwacja jest przeprowadzana w celu zapewnienia ich prawidłowego funkcjonowania. Obejmuje to czyszczenie zbiorników, kontrolę zaworów i pomp, oraz regularne testowanie systemów zapewniających ciśnienie wody.

Działanie wieży ciśnień opiera się na prostych zasadach fizycznych i konstrukcyjnych, które umożliwiają utrzymanie stabilnego ciśnienia wody i niezawodne dostarczanie wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie