Złotów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Złotowie to zabytkowy obiekt, znajdujący się przy ulicy Wodociągowej, w pobliżu dworca kolejowego. Została wzniesiona w 1912 roku, w stylu neorenesansowym. Ma wysokość 45 metrów i jest zbudowana z cegły.

Złotów - wieża ciśnień
Złotów - wieża ciśnień / @ Ribi1211

Wieża posiada charakterystyczny kształt cylindryczny, zwieńczony kopułą. W jej wnętrzu znajdują się dwa zbiorniki o pojemności 250 metrów sześciennych każdy. Wieża była wykorzystywana do dostarczania wody do miasta do 2011 roku.

Złotów - wieża ciśnień
Złotów - kolejowa wieża ciśnień / @ Antekbojar

Obecnie wieża ciśnień jest własnością Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Jest wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego. W ostatnich latach wieża ciśnień była przedmiotem kilku projektów rewitalizacji. W 2017 roku została odnowiona elewacja zewnętrzna obiektu. W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe wnętrza wieży. Po ich zakończeniu wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania.

Wieża ciśnień w Złotowie jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Jest to obiekt o wyjątkowej architekturze, który stanowi istotny element krajobrazu miasta.

Ważniejsze informacje o wieży ciśnień w Złotowie:


 • Data budowy: 1912
 • Styl architektoniczny: neorenesansowy
 • Wysokość: 45 metrów
 • Materiał: cegła
 • Pojemność zbiorników: 250 metrów sześciennych każdy
 • Status: własność Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji
 • Rejestr zabytków: województwo wielkopolskie
 • Planowane udostępnienie do zwiedzania: 2023 rok

Warto wiedzieć:


 • Wieża ciśnień w Złotowie jest najwyższym obiektem w mieście.
 • W latach 1912-1970 wieża była wyposażona w system uzdatniania wody.
 • W 2011 roku wieża została wyłączona z eksploatacji, ponieważ została zastąpiona nowo wybudowaną stacją uzdatniania wody.
 • W 2022 roku rozpoczęto prace remontowe wnętrza wieży, które mają zakończyć się w 2023 roku. Po ich zakończeniu wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania.
Zasada działania wieży ciśnień w Złotowie :

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która pełni kluczową rolę w systemach wodociągowych. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie ciśnienia wody w sieci, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników na różnych poziomach terenu. Oto kilka kluczowych informacji na temat wieży ciśnień:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień jest wyposażona w zbiornik na wodę, który może mieć różne kształty i rozmiary. Zbiornik ten gromadzi wodę, która jest dostarczana do niego z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne czy stacje pomp.

Wysokość: Umieszczenie zbiornika na wysokości jest kluczowe dla funkcjonowania wieży ciśnień. Im wyżej umieszczony zbiornik, tym większe ciśnienie wody może być generowane, co umożliwia jej dostarczanie na obszary znajdujące się na niższym poziomie terenu.

Ciśnienie grawitacyjne: Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia grawitacyjnego. Woda spływa z zbiornika pod wpływem grawitacji do sieci wodociągowej, dostarczając wodę z odpowiednim ciśnieniem.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pozwalają na utrzymanie stałego ciśnienia w sieci wodociągowej, co jest istotne dla zapewnienia równomiernej i skutecznej dystrybucji wody.

Zrównoważone dostawy wody: Dzięki wieży ciśnień można zrównoważyć dostawy wody, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zużycie jest nieregularne, na przykład w okresach szczytowego zapotrzebowania.

Systemy przeciwpożarowe: Wieże ciśnień często są integralną częścią systemów przeciwpożarowych. W razie potrzeby, woda z zbiornika może być używana do gaszenia pożarów poprzez dostarczanie jej pod ciśnieniem do hydrantów przeciwpożarowych.

Zabezpieczenie awaryjne: Wieże ciśnień mogą pełnić rolę zabezpieczenia awaryjnego, zapewniając dostęp do wody w sytuacjach awaryjnych lub gdy istnieją problemy z dostawami wody.

Wieża ciśnień jest zatem kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, wspomagającym efektywne i niezawodne dostarczanie wody do społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie