Andrychów - wieża ciśnień

 W Andrychowie są dwie wieże ciśnień:


1. Wieża ciśnień przy ulicy Krakowskiej


Znajduje się na terenie zakładów włókienniczych "Andropol" S.A. Została wybudowana w latach powojennych, zastępując wcześniej istniejącą mniejszą wieżę. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 40 metrów. Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.


2. Wieża ciśnień przy ulicy Elektrowni


Znajduje się na terenie elektrociepłowni. Została wybudowana w 1955 roku wraz z elektrociepłownią. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 62 metrów. Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania.


Dodatkowe informacje:


W 2005 roku na wieży ciśnień przy ulicy Krakowskiej zamontowano maszt nadawczy o wysokości 30 metrów. Nadają z niego m.in. Radio Andrychów i Radio Eska Beskidy.

Wieża ciśnień przy ulicy Elektrowni jest wpisana do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, jest konstrukcją stosowaną do przechowywania wody, zwykle do celów komunalnych lub przemysłowych. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizyki, a główne elementy to zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej konstrukcji oraz system rur i zaworów.

Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:


Zbieranie i przechowywanie wody: Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywo sztuczne. Woda jest przechowywana na odpowiedniej wysokości, aby generować ciśnienie.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie na dół, zgodnie z zasadą ciśnienia hydrostatycznego. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne na dolnej części systemu.


Dostarczanie wody: Gdy woda jest potrzebna w systemie (np. do domów, przemysłu lub strażackich hydrantów), zawory wypływowe są otwierane. Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu woda jest wypychana z dolnej części wieży do systemu dystrybucji.


Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody w systemie jest kontrolowane przez otwieranie i zamykanie zaworów wypływowych oraz przez kontrolowanie wysokości zbiornika na szczycie wieży. W ten sposób można utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.


Zasilanie: Woda w zbiorniku na szczycie wieży musi być regularnie uzupełniana, zwłaszcza jeśli jest używana do celów komunalnych lub przemysłowych. Dlatego wieże ciśnień są zazwyczaj podłączone do systemów zasilania wodą, a także mogą być wyposażone w pompy, które pomagają w uzupełnianiu zbiornika.


Dzięki prostocie i skuteczności tego rozwiązania wieże ciśnień są szeroko stosowane na całym świecie do przechowywania i dystrybucji wody, zwłaszcza w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe nie jest wystarczające lub nie występuje.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie