Bartoszyce - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Bartoszycach to zbudowana około 1904 roku wieża wodna znajdująca się w Bartoszycach przy ulicy Limanowskiego 1. Jest to czterokondygnacyjna, murowana z cegły wieża o wysokości 42,5 m. W latach 1912-1970 pełniła funkcję wieży ciśnień, dostarczając wodę do miasta. W 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Bartoszyce - wieża ciśnień
Bartoszyce - wieża ciśnień / @ Lech_Darski

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto główne zasady jej działania:

Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień mają duże zbiorniki na wodę umieszczone na znacznej wysokości. Zbiornik ten może być zbudowany z betonu, stali lub innego materiału odpornego na korozję.

Wysokość: Jedną z kluczowych cech wieży ciśnień jest jej wysokość. Umieszczenie zbiornika na odpowiedniej wysokości nad terenem zapewnia naturalne ciśnienie wody, które jest wykorzystywane do dostarczania wody do domów, budynków i innych miejsc.

Zasada hydrostatyki: Ciśnienie wody w rurach wynika z jej ciężaru i wysokości nad danym punktem. Im wyżej znajduje się źródło wody, tym większe ciśnienie można uzyskać w systemie. Zasada ta jest wykorzystywana w wieżach ciśnień, gdzie zbiornik na wodę znajduje się na odpowiednio dużej wysokości.

Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień znajdują się urządzenia do regulacji ciśnienia, takie jak zawory, które kontrolują przepływ wody w celu utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zapewnienie ciągłości dostaw wody: Dzięki przechowywaniu wody w zbiorniku wieża ciśnień pomaga zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w przypadku awarii pompy lub innych zakłóceń w systemie.

Zabezpieczenie przeciwwybuchowe: Ze względu na duże ilości wody przechowywane w wieżach ciśnień, konstrukcje te często są wyposażone w systemy zabezpieczeń przeciwwybuchowych, aby zapobiec ewentualnym eksplozjom czy pożarom.

W rezultacie wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, zapewniając stałe dostawy wody przy odpowiednim ciśnieniu do użytkowników na dużych obszarach.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie