Biesal - wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Biesalu to zabytkowa wieża wodna zbudowana w 1873 roku, znajdująca się przy stacji kolejowej. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w tej niewielkiej miejscowości.

Biesal - wieża ciśnień
Biesal - wieża ciśnień / @ Przykuta

Dane techniczne:


  • Wysokość: 28 metrów
  • Pojemność zbiorników: 64 m3 (4 zbiorniki po 16 m3)
  • Materiał: cegła
  • Konstrukcja: murowana


Historia:


Wieża ciśnień w Biesalu została wybudowana w 1873 roku, wraz z całą zabudową stacji kolejowej. W tamtym czasie była to niezbędna infrastruktura dla zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w parowozach. Wieża służyła do tego celu do 1990 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.


Stan obecny:


Obecnie wieża ciśnień w Biesalu jest własnością prywatną. W 2012 roku została wpisana do Rejestru Zabytków Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wieża jest w dobrym stanie technicznym, ale wymaga remontu.


Zabytek i atrakcja turystyczna:


Wieża ciśnień w Biesalu jest cennym zabytkiem techniki. Ze względu na swoje walory historyczne i architektoniczne jest również atrakcją turystyczną. Z platformy widokowej na szczycie wieży rozciąga się piękny widok na Biesal i okolicę.


Możliwości:


Istnieje możliwość zwiedzania wieży ciśnień po uprzednim uzgodnieniu z właścicielem. W przyszłości planowane jest również utworzenie w wieży muzeum kolei.


Wieża ciśnień jest konstrukcją inżynieryjną zaprojektowaną do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania są dość proste:


Zbieranie i Przechowywanie Wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z systemu wodociągowego, zazwyczaj poprzez rurociągi zasilające. Woda jest przechowywana w zbiorniku umieszczonym na górze wieży.


Równoważenie Ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie równomiernego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki umieszczeniu zbiornika na odpowiedniej wysokości, ciśnienie wody jest równomierne w całym obszarze zasilanym przez wieżę.


Grawitacyjne Zasilanie: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda w zbiorniku na górze wieży jest pod ciśnieniem, które wynika z różnicy wysokości pomiędzy zbiornikiem a punktem, do którego ma zostać dostarczona woda. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie można uzyskać.


Regulacja Przepływu: Wieża ciśnień może być wyposażona w mechanizmy regulujące przepływ wody, takie jak zawory, aby kontrolować dostarczanie wody do sieci wodociągowej w zależności od zapotrzebowania.


Zapas Awaryjny: Wieże ciśnień pełnią również funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii głównego systemu wodociągowego. Dzięki przechowywanej wodzie mogą zapewnić podstawowe potrzeby wody nawet w sytuacjach kryzysowych.


Monitorowanie i Konserwacja: Regularne monitorowanie stanu technicznego wieży ciśnień oraz konserwacja są kluczowe dla zapewnienia jej prawidłowego działania i bezpieczeństwa.


Podsumowując, wieże ciśnień działają na zasadzie grawitacyjnego zasilania, przechowując wodę na odpowiedniej wysokości, aby utrzymać równomierne ciśnienie w sieci wodociągowej i zapewnić dostęp do wody nawet w przypadku awarii głównego systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie