Biskupiec - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Biskupcu to murowana wieża ciśnień zbudowana w latach 1912-1913. Znajduje się na wzniesieniu przy wyjeździe z miasta w kierunku Bisztynka i Bartoszyc. Ma wysokość 38 metrów i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w okolicy.

Biskupiec - wieża ciśnień
Biskupiec - wieża ciśnień / @ Bonasera1

Dane techniczne:


  • Wysokość: 38 metrów
  • Pojemność zbiornika: 140 m3
  • Materiał: cegła
  • Konstrukcja: murowana

Historia:

Wieża ciśnień w Biskupcu została wybudowana w latach 1912-1913, wraz z budową miejskiej sieci wodociągowej. W tamtym czasie była to niezbędna infrastruktura dla zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w domach i zakładach pracy. Wieża służyła do tego celu do lat 70. XX wieku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.

Stan obecny:

Obecnie wieża ciśnień w Biskupcu jest własnością prywatną. Jest w dobrym stanie technicznym, ale wymaga remontu.

Plany:

Władze miasta Biskupiec mają zamiar zagospodarować wieżę ciśnień na punkt widokowy i kawiarenkę. Inwestycja ma być realizowana w ramach projektu rewitalizacji Starego Miasta.

Atrakcja turystyczna:

Wieża ciśnień w Biskupcu jest interesującym obiektem historycznym i architektonicznym. Ze względu na swoje walory widokowe może być również atrakcją turystyczną. Z platformy widokowej na szczycie wieży rozciąga się piękny widok na Biskupiec i okolicę.

Wieża ciśnień, znana także jako wieża wodna, to konstrukcja inżynieryjna, która została zaprojektowana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jeden z kluczowych elementów infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach miejskich i wiejskich, gdzie potrzebne jest równomierne dostarczanie wody do użytkowników.

Główne cechy wieży ciśnień to:


Zbiornik na górze: Wieża ciśnień zazwyczaj posiada duży zbiornik w kształcie cylindra lub kuli umieszczony na górze konstrukcji. Ten zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub kompozyty.


Zasilanie wodą: Woda jest dostarczana do wieży ciśnień poprzez rurociągi zasilające, które podłączone są do systemu wodociągowego.


Grawitacyjne ciśnienie: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda znajdująca się w zbiorniku na górze wieży wywiera nacisk na wodę znajdującą się w rurociągach, co generuje ciśnienie potrzebne do napędzania wody przez sieć wodociągową.


Regulacja ciśnienia: Wieża ciśnień umożliwia kontrolowanie i regulację ciśnienia wody w sieci wodociągowej poprzez otwieranie i zamykanie zaworów, które kontrolują przepływ wody do i z zbiornika.


Zapas awaryjny: Wieże ciśnień pełnią także funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii głównego systemu wodociągowego. Woda przechowywana w zbiorniku może być wykorzystywana w przypadku nagłych sytuacji lub awarii.


Widoczna konstrukcja: Wieże ciśnień są często charakterystycznymi elementami krajobrazu miejskiego lub wiejskiego i mogą pełnić również funkcje estetyczne.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym skuteczne dostarczanie wody do użytkowników oraz zapewniającym jej dostępność nawet w przypadku awarii systemu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie