Bogaczewo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Bogaczewie to zabytkowa wieża ciśnień zbudowana w 1912 roku, znajdująca się przy ulicy Kolejowej. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w tej niewielkiej miejscowości.

Bogaczewo - wieża ciśnień
Bogaczewo - wieża ciśnień / @ Joanna Barton

Dane techniczne:

  • Wysokość: 34 m
  • Pojemność zbiorników: 100 m3 (dwa zbiorniki po 50 m3)
  • Materiał: cegła
  • Konstrukcja: murowana

Historia:

Wieża ciśnień w Bogaczewie została wybudowana w 1912 roku, w związku z budową linii kolejowej Elbląg - Braniewo. W tamtym czasie była to niezbędna infrastruktura dla zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w parowozach. Wieża służyła do tego celu do lat 90. XX wieku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji.

Stan obecny:

Obecnie wieża ciśnień w Bogaczewie jest własnością prywatną. Jest w dobrym stanie technicznym, ale wymaga remontu.

Zabytek i atrakcja turystyczna:

Wieża ciśnień w Bogaczewie jest cennym zabytkiem techniki. Ze względu na swoje walory historyczne i architektoniczne jest również atrakcją turystyczną. Z platformy widokowej na szczycie wieży rozciąga się piękny widok na Bogaczewo i okolicę.

Możliwości:

Istnieje możliwość zwiedzania wieży ciśnień po uprzednim uzgodnieniu z właścicielem.

Dodatkowe informacje:

Wieża ciśnień w Bogaczewie jest murowaną konstrukcją z cegły. Ma wysokość 34 metrów i składa się z trzech kondygnacji. Na szczycie wieży znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się piękny widok na Bogaczewo i okolicę.

Wieża ciśnień, nazywana także wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to jedna z podstawowych struktur infrastruktury wodociągowej, szczególnie istotna w obszarach, gdzie konieczne jest równomierne dostarczanie wody do użytkowników.

Główne elementy i funkcje wieży ciśnień to:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera zazwyczaj duży zbiornik na wodę, który może być umieszczony na szczycie lub na wysokiej platformie konstrukcji. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy kompozyty.

Ciśnienie grawitacyjne: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda zgromadzona w zbiorniku na górze wieży wywiera ciśnienie, które umożliwia napędzanie wody przez sieć rur i zapewnia jej równomierne dostarczanie do użytkowników.

Regulacja przepływu wody: Wieże ciśnień wyposażone są w systemy zaworów i urządzeń kontrolnych, które umożliwiają regulację przepływu wody w zależności od zapotrzebowania oraz utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej.

Zapas wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień pełnią także funkcję zapasowego źródła wody w przypadku awarii lub zakłóceń w dostawie wody głównego systemu wodociągowego. Zapas wody zgromadzony w zbiorniku może być wykorzystany do zaspokojenia potrzeb wody w nagłych sytuacjach.

Charakterystyczna konstrukcja: Wieże ciśnień często są charakterystycznymi elementami krajobrazu miejskiego lub wiejskiego i mogą pełnić również funkcje estetyczne.

Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody dla społeczności oraz w zarządzaniu systemem wodociągowym, zapewniając niezawodne dostawy wody nawet w sytuacjach awaryjnych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie