Braniewo - wieża ciśnień

 W Braniewie istniały dwie wieże ciśnień:

Braniewo - wieża ciśnień
Braniewo - wieża ciśnień / @ Public Domain

Wieża ciśnień przy ulicy Sikorskiego


  • Wybudowana w 1931 roku
  • Zniszczona w 1945 roku
  • Nieodbudowana
  • Wieża ciśnień przy ulicy Kolejowej
  • Wybudowana w 1905 roku
  • Wyburzona w 2011 roku


Wieża ciśnień przy ulicy Sikorskiego w Braniewie była modernistyczną wieżą ciśnień zbudowaną w 1931 roku. Była to monumentalna, prostopadłościenna budowla o wysokości 30 metrów, z elewacją z czerwonej cegły klinkierowej. W 1934 roku w wieży uruchomiono również schronisko młodzieżowe. Wieża została zniszczona w 1945 roku i nie została odbudowana.

Wieża ciśnień przy ulicy Kolejowej w Braniewie

Wieża ciśnień przy ulicy Kolejowej w Braniewie była kolejową wieżą ciśnień zbudowaną w 1905 roku. Była to prosta, murowana konstrukcja o wysokości 25 metrów. Wieża została wyburzona w 2011 roku. Obie wieże ciśnień w Braniewie były charakterystycznymi punktami orientacyjnymi miasta.

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody oraz utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Składa się zwykle z wysokiej wieży zbiornikowej, która zawiera wodę oraz systemu rur i zaworów, który kontroluje przepływ wody do i z wieży.

Główne funkcje wieży ciśnień to:


Przechowywanie wody: Woda jest gromadzona w zbiorniku znajdującym się na górze wieży. Jest to sposób na magazynowanie wody, która może być wykorzystywana w czasie potrzeby, np. w przypadku awarii w dostawie wody.

Utrzymanie ciśnienia: Woda gromadzona w wieży ciśnień wywiera nacisk na wodę w systemie rur, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki temu woda może być równomiernie dostarczana do użytkowników.

Zapas wody w razie awarii: Wieża ciśnień pełni również rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii lub przerw w dostawie wody. Zapas wody przechowywany w zbiorniku może być wykorzystywany w czasie nagłych sytuacji, aby zapewnić ciągłość dostaw.

Stabilizacja przepływu wody: Dzięki gromadzeniu wody na stałe, wieże ciśnień pomagają w stabilizacji przepływu wody w systemie wodociągowym, co jest istotne szczególnie w dużych miastach z intensywnym użytkowaniem wody.

Estetyka i charakterystyczny element krajobrazu: Wieże ciśnień często są charakterystycznym elementem krajobrazu miejskiego lub wiejskiego, co dodaje nie tylko funkcjonalności, ale i estetyki okolicom, w których są zlokalizowane.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, umożliwiającym skuteczne zarządzanie dostawami wody oraz zapewnienie ciągłości dostaw nawet w sytuacjach awaryjnych.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie