Brzeszcze - wieża ciśnień

 W Brzeszczach znajduje się jedna wieża ciśnień:


Wieża ciśnień przy ulicy Kopalnianej w Brzeszczu


Została wybudowana w 1922 roku na potrzeby kopalni węgla kamiennego "Brzeszcze". Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 40 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 300 m3. W 2012 roku wieża przeszła gruntowny remont. Obecnie nie jest udostępniona do zwiedzania.


Dodatkowe informacje:


  • Wieża ciśnień w Brzeszczach jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.
  • Z wieży roztacza się panoramiczny widok na Brzeszcze i okolice.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, jest konstrukcją stosowaną do przechowywania wody, zwykle do celów komunalnych lub przemysłowych. Jej działanie opiera się na prostych zasadach fizyki, a główne elementy to zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej konstrukcji oraz system rur i zaworów.


Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:

Zbieranie i przechowywanie wody: Woda jest pompowana do zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton czy tworzywo sztuczne. Woda jest przechowywana na odpowiedniej wysokości, aby generować ciśnienie.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie na dół, zgodnie z zasadą ciśnienia hydrostatycznego. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne na dolnej części systemu.

Dostarczanie wody: Gdy woda jest potrzebna w systemie (np. do domów, przemysłu lub strażackich hydrantów), zawory wypływowe są otwierane. Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu woda jest wypychana z dolnej części wieży do systemu dystrybucji.

Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody w systemie jest kontrolowane przez otwieranie i zamykanie zaworów wypływowych oraz przez kontrolowanie wysokości zbiornika na szczycie wieży. W ten sposób można utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.

Zasilanie: Woda w zbiorniku na szczycie wieży musi być regularnie uzupełniana, zwłaszcza jeśli jest używana do celów komunalnych lub przemysłowych. Dlatego wieże ciśnień są zazwyczaj podłączone do systemów zasilania wodą, a także mogą być wyposażone w pompy, które pomagają w uzupełnianiu zbiornika.

Dzięki prostocie i skuteczności tego rozwiązania wieże ciśnień są szeroko stosowane na całym świecie do przechowywania i dystrybucji wody, zwłaszcza w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe nie jest wystarczające lub nie występuje.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie