Busko Zdrój - wieża ciśnień

 W Busku-Zdroju są dwie wieże ciśnień:

Busko Zdrój - wieża ciśnień
Busko Zdrój - wieża ciśnień

Uzdrowiskowa Wieża Ciśnień

Znajduje się przy ulicy Parkowej. Została wybudowana w 1934 roku i ma wysokość 34 metrów. W latach 2018-2021 wieża przeszła gruntowny remont, podczas którego m.in. wyremontowano elewację, wymieniono dach i stropy, a także zainstalowano nową windę. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na Busko-Zdrój i okolice.


Kolejowa Wieża Ciśnień


Znajduje się przy ulicy 1 Maja, w pobliżu stacji kolejowej Busko-Zdrój. Została wybudowana w latach 60. XX wieku i ma wysokość 40 metrów. Wieża jest nadal w użyciu i służy do zasilania wodą pociągów.


Wieża ciśnień w Busku-Zdroju


W miejscowości Wełecz, w pobliżu Buska-Zdroju, znajduje się jeszcze jedna wieża ciśnień.


Została wybudowana w 1928 roku i ma wysokość 30 metrów. Wieża jest nieczynna i popada w ruinę.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, czasem nazywana również wieżą wodociągową, jest strukturą zaprojektowaną do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Jej główne zasady działania obejmują:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę zasilającą system wodociągowy, który może być używany do dostarczania wody do domów, firm, przemysłu itp.


Zrównoważone ciśnienie: Woda w wieży ciśnień wywiera stałe ciśnienie na cały system wodociągowy, co pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników niezależnie od zmian w zużyciu wody w różnych obszarach.


Ciśnienie przepływu wody: Grawitacyjne ciśnienie wody w wieży ciśnień umożliwia przepływ wody przez rurociągi do miejsc docelowych, co eliminuje potrzebę używania pomp wodnych do utrzymania ciśnienia.


Regulacja ciśnienia: Jeśli ciśnienie w systemie wodociągowym jest zbyt niskie, woda może być pompowana do wieży ciśnień, aby zwiększyć ciśnienie. Natomiast jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, woda może być odprowadzana z wieży, aby obniżyć ciśnienie.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w mechanizmy zapobiegające zanieczyszczeniom, takie jak filtry, aby utrzymać czystość wody w systemie.


Bezpieczeństwo zapasów: W przypadku awarii lub nagłego zapotrzebowania na wodę, wieża ciśnień może zapewnić pewien zapas wody dla danej społeczności, co pomaga w utrzymaniu ciągłości dostaw wody w nagłych sytuacjach.


Monitorowanie poziomu wody: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w systemy monitorowania poziomu wody, aby zapewnić kontrolę i wczesne ostrzeżenie w przypadku zmniejszającej się ilości wody, co umożliwia planowanie konserwacji i uzupełniania zasobów.


Te zasady działania zapewniają nie tylko niezawodne dostawy wody, ale także zapewniają elastyczność i kontrolę nad systemem wodociągowym, co jest kluczowe dla zapewnienia efektywnego wykorzystania zasobów wodnych.







 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie