Chmielnik - wieża ciśnień

 W Chmielniku jest jedna wieża ciśnień. Znajduje się ona na terenie byłego Zakładu Przeróbki Iłów Bentonitowych, przy ulicy Przemysłowej. Została wybudowana prawdopodobnie w latach 50. XX wieku.

Wieża ma wysokość około 30 metrów. Jest to żelbetowa konstrukcja z ceglaną elewacją. Wieża składa się z trzech części: podstawy, trzonu i zbiornika. Podstawa jest masywna i kwadratowa. Trzon jest smukły i cylindryczny. Zbiornik jest umieszczony na szczycie trzonu i ma kształt walca.

Wieża ciśnień w Chmielniku jest nieczynna od 1992 roku, kiedy to został zamknięty Zakład Przeróbki Iłów Bentonitowych. Obecnie wieża jest w stanie ruiny.

Ciekawostki :

  • Wieża ciśnień w Chmielniku jest jedną z wyższych tego typu konstrukcji w województwie świętokrzyskim.
  • Wieża jest popularnym miejscem wśród miłośników geocachingu.
  • W 2018 roku zorganizowano konkurs na najlepszy projekt zagospodarowania wieży ciśnień w Chmielniku.

Zasady działania wieży ciśnień obejmują kilka kluczowych kroków:


Magazynowanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest magazynowanie wody. Woda jest pompowana do wieży, gdy jest dostępna nadmiarowa ilość, na przykład w nocy, gdy zużycie wody jest niskie. Woda jest przechowywana w zbiorniku wieży aż do momentu, gdy jest potrzebna.

Utrzymywanie ciśnienia: Woda w wieży ciśnień wywiera ciśnienie na system wodociągowy. Wysokość wieży i ilość wody w zbiorniku determinują to ciśnienie. Im wyższa wieża lub większa ilość wody w zbiorniku, tym wyższe ciśnienie w systemie wodociągowym.

Równoważenie dostaw: Wieża ciśnień pomaga w utrzymaniu równowagi w dostawach wody. Zapewnia stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co pozwala na równomierne dostarczanie wody do użytkowników niezależnie od zmian w zużyciu wody w różnych obszarach.

Regulacja ciśnienia: Jeśli ciśnienie w systemie wodociągowym jest zbyt niskie, woda może być pompowana do wieży ciśnień, aby zwiększyć ciśnienie. Natomiast jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, woda może być odprowadzana z wieży, aby obniżyć ciśnienie.

Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w mechanizmy zapobiegające zanieczyszczeniom, takie jak filtry, aby utrzymać czystość wody w systemie. Zapewniają również pewien zapas wody, co może być szczególnie ważne w przypadku awarii lub nagłego zapotrzebowania na wodę.

Monitorowanie poziomu wody: Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy monitorowania poziomu wody, aby zapewnić kontrolę nad ilością wody w zbiorniku. To pozwala na odpowiednie zarządzanie uzupełnianiem zasobów wody w zbiorniku.

Te zasady działania są kluczowe dla zapewnienia niezawodnych dostaw wody w systemie wodociągowym i utrzymania stabilnego ciśnienia, co przyczynia się do efektywnego funkcjonowania infrastruktury wodnej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie