Ciechanów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Ciechanowie to charakterystyczny modernistyczny budynek w Ciechanowie w Polsce. Została zaprojektowana przez polskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego i ukończona w 1972 roku. Wieża ma wysokość 22 metrów i składa się z żelbetowego trzonu i charakterystycznego zbiornika w kształcie torusa.

Ciechanów - wieża ciśnień
Ciechanów - wieża ciśnień / @ 1bumer

Wieża ciśnień w Ciechanowie jest nie tylko ważnym elementem infrastruktury miejskiej, ale także ciekawym zabytkiem architektury. W 2014 roku została wpisana do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Obecnie wieża ciśnień w Ciechanowie nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych. W 2018 roku została przejęta przez prywatnego inwestora, który planuje przekształcić ją w obiekt edukacyjno-kulturalny. Inwestycja obejmuje remont wieży i budowę nowego pawilonu edukacyjnego. Po zakończeniu prac wieża ciśnień ma być udostępniona zwiedzającym.

Wieża ciśnień w Ciechanowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Jest ona widoczna z wielu punktów Ciechanowa i stanowi jego rozpoznawalny symbol.

Zasada działania wieży ciśnień w Ciechanowie :

Wieża ciśnień to konstrukcja, której głównym celem jest przechowywanie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to często stosowany element infrastruktury wodnej, szczególnie w miejskich systemach zaopatrzenia w wodę. Istnieje wiele różnych typów wież ciśnień, ale ogólna zasada ich działania polega na gromadzeniu wody w zbiorniku umieszczonym na znacznej wysokości, co pozwala na naturalne utrzymanie ciśnienia w rurach wodociągowych.

Główne elementy wieży ciśnień to:

Zbiornik na wodę: Jest to duży pojemnik umieszczony na szczycie wieży, który służy do gromadzenia wody. Może mieć różne kształty i wielkości w zależności od projektu i potrzeb lokalnych.

System pompowania: W przypadku wież ciśnień stosowanych w nowoczesnych systemach wodociągowych, może być obecny również system pompowania wody do zbiornika na szczycie wieży. Pompy te pomagają w napędzaniu wody do góry, aby zapewnić ciśnienie potrzebne do jej dystrybucji w okolicznych rurach wodociągowych.

Rury wodociągowe: Wieża ciśnień jest połączona z siecią rur wodociągowych, które prowadzą zbiornik do okolicznych obszarów, gdzie woda jest potrzebna. Dzięki różnicy wysokości pomiędzy zbiornikiem a miejscami docelowymi, woda jest przepuszczana z grawitacyjnie utrzymanym ciśnieniem.

System regulacji ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień wyposażone są w systemy regulacji ciśnienia, które pozwalają na dostosowanie przepływu wody do zmieniających się potrzeb.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodnej, który umożliwia skuteczne dostarczanie wody do mieszkańców miast i osiedli, zapewniając odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie